Víno

Hrozny už dozrály, burčák se ale zatím nesmí prodávat! Co s tím?

Letošní teplé počasí přineslo vinařům nečekaný problém. Hrozny dozrály o tři týdny dříve, ale burčák se podle zákona ještě nesmí prodávat. Vinaři tak bobule zatím nesklízejí a doufají, že slibnou sezónu jim nepokazí špačci. Ročník 2018 ale bude podle znalců výjimečný.

Klima České republiky už je podobné jako na jihu Evropy a vinaři teď zjišťují, že zákony nejsou na takové výkyvy počasí nastavené. Víno letos dozrálo o tři týdny dříve, což nezažili ani nejstarší pamětníci.

Už teď by mohli vinaři stáčet čerstvý burčák. Zákon má ale nastavené jiné termíny než příroda. Prodávat se může až za týden. Od začátku srpna do konce listopadu.

Kdo nabídne moravský burčák už teď, riskuje obří pokutu až tři miliony korun. Někteří vinaři tak s obavami sledují úrodu, kterou zatím nemohou sklízet. A nasazují plašiče špačků.

Související obsah

Vinaři teď žádají ministerstvo zemědělství, aby kvůli změně klimatu upravilo zákon - aby mohli burčák prodávat už o měsíc dřív. Resort teď zjišťuje, jestli je letošní počasí jen jednorázovou anomálií. Pokud se ale opravdu mění klima, bude se měnit i zákon.

Vinaři se každopádně shodují, že oteplení moravskému vínu jen prospělo a lahve s ročníkem 2018 budou patřit mezi ty nejlepší za poslední roky.

Na jihu Moravy bude podle podle klimatologů za několik desítek let stejné podnebí jako ve Středomoří. A vinaři už teď sázejí odrůdy, které jsou lépe odolné vůči suchu a tropickým teplotám.

pez, Josef Svoboda, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Víno

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz