Počasí

Horko v Česku: 11 rad, jak usnout v rozpálené tropické noci

Horko v Česku: 11 rad, jak usnout v rozpálené tropické noci
Zdroj: Thinkstockphotos

Česko zasáhla vlna veder, proto je potřeba dbát o pitný režim. Lidské tělo se totiž z větší části skládá z vody, kterou je potřeba pravidelně doplňovat. Kolik tekutin bychom ale denně měli vypít?

Tropické třicítky nás budou provázet i tento týden, který bude vůbec nejteplejším od začátku roku. Způsobů, jak se v horkém počasí ochladit, existuje několik. Některé jsou prověřené našimi předky už desítky let.

Pocení nohou lze podle našich babiček zmírnit každodenní procházkou ranní rosou nebo stříbrnými mincemi vloženými do bot. Aby v horku nohy neotékaly, položte je na vyvýšené místo, třeba na stůl. V práci skvěle poslouží i hromada knih. Neuškodí ani postavit nohy do lavoru se studenou vodou, tento trik dokonale zchladí celé tělo.

Na to, jak se ochlazují lidé v Česku, se podívejte ve videu:

Také spánek je v horku někdy nesnesitelný. Pro lepší pohodu před usnutím dodržujte tyto zásady:

- dejte si vlažnou sprchu. Na rozdíl od studené otevře póry těla a umožní tak tělu zbavit se tepla

- po sprše se neotírejte

- před spaním udělejte v bytě průvan

- byt větrejte vždy na neslunečné straně

- zatahujte žaluzie

- přes poledne v největším horku nevětrejte vůbec, do bytu by šlo jen teplo

- tělo ochlaďte obkladem na zátylku i na zápěstí

- do lůžka položte termofor naplněný studenou vodou

- končetiny si namažte chladivým krémem

- spěte nazí, nebo si lehké pyžamo vychlaďte v lednici

- zavěste na otevřená okna mokrou plachtu, zchladí se tak vzduch, který přichází dovnitř.

Související obsah

Je potřeba si uvědomit, že voda se z lidského organismu vytrácí, a to hlavně kvůli pocení. Je tedy naprosto přirozené, že v době vysokých teplot bychom měli být obezřetnější a vodu doplňovat častěji než třeba v zimních měsících.

Odborníci mluví o dvou až třech litrech za den v ideálních podmínkách. Tento průměr by se ale měl v letních měsících zvýšit, a to hlavně v případě zvýšené aktivity.

Existují ale i výpočty podle tělesné váhy, kdy se zpravidla mluví o 0,03 litru vody na jeden kilogram. Konkrétní množství je ale individuální. Záleží na věku, váze a počasí.


Odborníci zároveň varují před nárazovým pitím vody. Tekutiny bychom měli doplňovat postupně a v menších dávkách. Tělo stihne vodu uložit do kůže a zásoby následně využít. Pravidelný přísun tekutin můžete jednoduše kontrolovat.

Související obsah


Stačí mít papír a tužku. Použít můžete i chytrý telefon. Existuje velké množství mobilních aplikací, které váš pitný režim kontrolují za vás.


Podle doktorů a výživových specialistů by se pitný režim měl skládat hlavně z pramenité vody. Vyhýbat se ale nemusíme ani neslazeným čajům. Z pitného režimu bychom během horkých dní měli naopak vyřadit kofeinové a slazené nápoje. A přirozeně také alkohol.

Další rady do tropického počasí:

Přiměřeně se oblečte.


Vyhýbejte se pobytu na přímém slunci. Pokud musíte ven, používejte ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývky hlavy).


Omezte tělesnou aktivitu. Zbytečně nezatěžujte tělo.


Větší pozor dejte na své děti a zvířata. I u nich dbejte na dostatečný přísun vody.


Pokud máte klimatizaci, používejte ji opatrně. Dbejte na to, aby teplotní rozdíl nebyl větší než 5 °C. Větší rozdíl může způsobit angínu.

rd, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz