Sýrie

Izrael sestřelil syrské letadlo! Narušilo náš prostor, tvrdí

Izrael sestřelil syrské letadlo! Narušilo náš prostor, tvrdí
Zdroj: Profimedia

Izraelská protivzdušná obrana sestřelila v úterý syrský letoun. Na stroj vystřelila dvě rakety Patriot a vrak dopadl na syrské území. Izraelci tvrdí, že letadlo narušilo jejich vzdušný prostor. Syrská armáda potvrdila, že Izrael její letadlo sestřelil. Odmítá ale, že by narušilo vzdušný prostor sousedního státu.

O sestřelení syrského letadla informovaly Izraelské ozbrojené síly. Uvedly, že se jednalo o Suchoj. Syrské letectvo má ve výzbroji dva typy, jedná se o stíhací bombardéry Su-22 a Su-24.

Podle mluvčího Izraelských ozbrojených sil brigádního generála Ronena Manelise odstartovalo letadlo ze základny T4 nedaleko Homsu, letělo směrem k Izraeli a dostalo se dva kilometry do izraelského vzdušného prostoru. Izrael na něj odpálil dvě rakety Patriot.

Podle listu Jerusalem Post armáda sice nepotvrdila, jestli letoun byl sestřelen, zřícení letounu ale potvrdila syrská strana. Odmítá ovšem, že by letadlo překročilo hranice a narušilo Ikraelský vzdušný prostor. Letadlo dopadlo na území Sýrie nedaleko hranic s Izraelem a Jordánskem.

Syrská agentura SANA uvedla podle BBC, že letoun prováděl operace proti ozbrojencům. Stoupenci Islámského státu drží území v údolí Jarmúk.

Související obsah

Izraelci potvrdili, že kvůli intenzivním bojům nedaleko hranice a zvýšené aktivitě syrského letectva je jejich protivzdušná obrana na vysokém stupni pohotovosti. Jen před několika dny vypálili Izraelci rakety proti bezpilotnímu letounu.

Naposledy sestřelil Izrael syrské letadlo v září 2014. Dvoučlenná posádka Suchoje Su-24 se katapultovala. Oba piloti dopadli na syrské území.

vbo, TN.cz

K tématu Sýrie

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz