Důchod

Budete mít nárok na důchod, nebo vás šéf ošidil? Ověřte si to!

Budete mít nárok na důchod, nebo vás šéf ošidil? Ověřte si to!
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Zatímco někteří do práce chodí rádi, jiní už odpočítávají roky, kdy si užijí zaslouženého důchodu. Nepříjemným překvapením ale při žádosti o důchod může být zjištění, že některé roky, kdy jste tvrdě dřeli, se vám do penze vůbec nepočítají. Lze si to ale jednoduše ohlídat.

Do konce května měli zaměstnavatelé povinnost odeslat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidenční list důchodového pojištění. Právě díky tomu se vám odpracovaný rok bude do důchodu počítat. Jestli zaměstnavatel tuto povinnost splnil, si můžete snadno ověřit.

Stačí na ČSSZ požádat o zaslání tzv. informativního osobního listu důchodového pojištění. Jen za loňský rok si o něj řeklo přes 105 tisíc lidí. O jakýsi přehled svého důchodového konta můžete žádat jednou ročně a obdržíte ho zcela zdarma.

Tento přehled obsahuje výčet a součet dob důchodového pojištění (odpracovaných let), případně náhradních dob pojištění (např. dobu vedení v evidenci úřadu práce). Jsou v něm uvedeny rovněž výdělky (tedy vyměřovací základy), ze kterých bylo odvedeno pojistné na sociální zabezpečení, a vyloučené doby (např. dočasná pracovní neschopnost).

Přehled zároveň uvádí informaci o neevidovaných dobách, tzn. dobách, ke kterým ČSSZ nemá v evidenci žádný doklad. "Pokud v něm lidé objeví nedostatky, mohou je včas začít řešit," radí ČSSZ.

Vypočítejte si výši důchodů podle současných měřítek:

 

Jak žádost podat

Žádost můžete podat písemně i elektronicky. Písemná žádost (formou dopisu či s použitím tiskopisu z webu ČSSZ) se zasílá na adresu ČSSZ, odbor správy údajové základny, Křížová 25, 22508, Praha 5. Musí obsahovat rodné číslo žadatele, jméno, příjmení a adresu, na kterou má být přehled zaslán.

Žádost lze zaslat také e-mailem podepsaným uznávaným elektronickým podpisem na adresu e-podatelny posta@cssz.cz nebo datovou zprávou do datové schránky ČSSZ ID: 49kaiq3; dále využitím online služby ePortálu ČSSZ.

Spočítejte si na kalkulačce webu Peníze.cz, v kolika letech máte nárok na odchod do důchodu:

Kdo dostane žádost automaticky

Automaticky zašle přehled důchodového konta ČSSZ lidem v předdůchodovém věku, a to letos na podzim. V letošním roce je dostanou muži narození v roce 1957 a ženy ročník 1960. Přibližně jde asi o sto tisíc lidí.

"Tento servis pro klienty zajistí ČSSZ již počtvrté. I ti, kteří podle svých slov důchod příliš neřeší, si budou moci předem zkontrolovat a ověřit, zda budou mít pro nárok na starobní důchod dostatečný počet let," upozorňuje ČSSZ.

Je třeba vědět, že doklady o některých dobách ČSSZ ve své evidenci standardně nemá. Zejména jde o dobu studia, období péče o děti, doby výdělečné činnosti v cizině aj. Přesto mají pro důchod význam. Zpravidla se dokládají až při žádosti o důchod.

Senát projednává zvýšení důchodů. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

mom, TN.cz

K tématu Důchod

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz