Dlažební kostky

V Praze mizí dlažební kostky! Turisté si je odnáší na památku

Turisté si z Prahy ve velkém odvážejí dlažební kostky. Ty mizí z chodníků, vozovek i hromad, kde jsou připravené k opravám. Technická správa komunikací si stěžuje, že než stihne díry v chodnících opravit, turisté jim kostky rozkradou. Částky za opravy se přitom kvůli chybějícímu materiálu ročně vyšplhají na stovky miliónů korun.

Zničené chodníky a všude se povalující kamenné kostky jsou pro chodce v Praze buď nebezpečí, nebo velké lákadlo. Oblíbili si je prý zejména turisté, kteří si, podobně jako my od moře oblázky, odvážejí kostky.

"Pokud jsou někde vylámané dlažební kostky, tak nám je turisté odnášejí nebo pohazují po okolí. Ročně dáme do opravy chodníků stovky miliónů korun," říká Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy.

Kostky ve velkém mizí z chodníků každý den. Někteří zahraniční návštěvníci si berou dokonce i několik kusů.

Související obsah

"Turisté se často chovají neomaleně. Některé národy, které se doma musí řídit velmi striktními předpisy, se pak na dovolené chovají tak, jak doma nemohou," upozorňuje mluvčí Asociace cestovních kanceláři Jan Papež.

Dlažební kostka, ať už z vápence nebo žuly, je ale prý připomínkou toho, kde byli. Někteří si na ně píší i datum a místo, kde je vzali.

Lidé kostky nejčastěji převáží v kufru. Najdou se ale i tací, kteří si je přibalí do příručního zavazadla. "Dlažební kostky nacházíme u turistů poměrně často. Mohou být ale na palubě letadla použity jako zbraň, proto nejsou povolené k přepravě," varuje Roman Pacvoň, mluvčí pražského Letiště Václava Havla.

Související obsah

Dlažební kostky ale neodcizují jen turisté. Mnozí Češi si je bez povolení berou, aby si z nich udělali například cestičku na zahrádkách. Další je zase hází do Vltavy, prý pro štěstí.

Klára Pospíšilová/ nor, TN.cz

K tématu Dlažební kostky

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz