Voják

Letoun s ostatky vojáků doprovodí gripeny, posmrtně je povýšili

Armáda prozradila podrobnosti návratu trojice českých vojáků, kteří o víkendu zahynuli v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka. Letecký speciál doprovodí gripeny, zesnulý rotný Martin Marcin i desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek byli in memoriam povýšeni.

"Podařilo se nám zajistit všechna potřebná povolení k převozu našich vojáků zpět do vlasti, má to pro nás nejvyšší prioritu," řekl v úterý odpoledne na tiskovém brífinku zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun.

Doplnil, že speciál s ostatky zabitých vojáků doprovodí přes český letový prostor stíhačky gripen. Letoun má na ruzyňském letišti přistát ve středu v 16:15. Poté bude následovat pietní ceremoniál, kterého se mají zúčastnit jak pozůstalí, tak prezident Miloš Zeman a další vrcholní politici.

Ministr obrany Lubomír Metnar už povýšil padlé české vojáky z Afghánistánu in memoriam do hodnosti štábních praporčíků. Ministerstvo obrany to dnes uvedlo na twitteru. Povýšení ministrovi navrhl náčelník generálního štábu Aleš Opata.


Podívejte se na trasu, kudy pojede průvod s ostatky padlých českých vojáků: 

Zdroj: TV Nova

 

Po skončení ceremoniálu na letišti, který by měl podle plánu trvat asi 30 minut, vyjede kolona vozidel s těly vojáků, kterou doprovodí Hradní stráž i vojenská policie. "Kolona pojede z letiště po Evropské ulici na Vítězné náměstí, cestou mohou lidé padlým vzdát hold," dodal Baloun. Smuteční průvod zakončí cestu v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích.

Související obsah

Následně budou Marcin, Štěpánek i Beneš pohřbeni s veškerými vojenskými poctami, jejich blízcí s tím souhlasili. Armáda také pozůstalé odškodní - manželky a děti dostanou milionové sumy.

Pusťte si pondělní reportáž:

pez, TN.cz

K tématu Voják

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz