Vysočina

U Pelhřimova mají novou atrakci. Rybník se tady zbarvil do ruda!

Kvůli horku a suchu se znovu extrémně zhoršila voda v přírodních koupalištích. Vyplývá to z aktuálních výsledků měření hygieniků. Kvůli tropickému počasí se kromě sinic můžete v jednom z rybníků na Pelhřimovsku setkat s ojedinělým přírodním úkazem - hladina tam zčervenala.

Místo hnědé nebo zelené cihlově červená. Radětínský rybník u Pelhřimova se teď velmi neobvykle zabarvil, a stal se tak atrakcí pro široké okolí. Může za něj vodní řasa s názvem krásnoočko červené. Tento vodní organismus používá červené zbarvení jako takový přírodní opalovací krém - chrání se tak před slunečními paprsky. 

Jinde se ale voda kvůli vysokým teplotám kazí a dochází k masivnímu rozvoji sinic. Například na Vysočině se dá koupat bezpečně už jen na třech místech. Jinde jde o zdraví.

"K dnešku vydáváme zákaz koupání ve čtyřech nádržích - je to Černý rybník, trvá to u Sykovce, Vidláku a Sedlice," popsal Jiří Kos z hygienické stanice Kraje Vysočina. 

Související obsah

Po celé republice je desítka míst, kde je aktuálně koupání kvůli sinicícím úplně zakázáno, a další desítky, kde to hygienici nedoporučují. Zkontrolovat si kvalitu vody může přitom každý sám. Abyste se mohli v klidu vykoupat, měli byste si od pasu ve vodě dohlédnout až na palce u nohou.

mom/David Pik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz