Postřik

Umírající muž vysoudil odškodné 6,5 miliard! Z postřiku má rakovinu

Umírající muž vysoudil odškodné 6,5 miliard! Z postřiku má rakovinu
Zdroj: Profimedia

Přelomový verdikt vynesl soud v Kalifornii. Potvrdil, že 46letému zahradníkovi způsobil rakovinu postřik na hubení škůdců Roundup. Výrobce podle rozsudku dostatečně nevaroval před škodlivými následky. Muž tak vysoudil v přepočtu 6,5 miliardy korun.

Porota v Kalifornii rozhodovala o případu v pátek místního času. 46letý Dewayne Johnson žaloval společnost Monsanto, která vyrábí světoznámý přípravek na hubení škůdců Roundup. O verdiktu informoval portál Daily Mail.

Soud uznal firmu vinnou z toho, že dostatečně nevarovala před možnými riziky postřiku. Johnson, který pracoval jako zahradník, přitom používal Roundup téměř denně. V roce 2014 mu lékaři diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlin.

Podle rozsudku způsobil muži rakovinu právě přípravek Roundup. Johnson je v konečném stádiu, zbývají mu poslední týdny života. Soudní řízení trvalo dva měsíce. "Jsem rád, že jsem mohl pomoci jiným. Tento případ je větší než já," uvedl po verdiktu.

Související obsah

Společnost Monsanto obvinění i nadále důrazně odmítá a tvrdí, že herbicid glyfosát, který při výrobě užívá, je bezpečný. Johnson je přitom jen jedním ze stovek pacientů s onkologickým onemocněním, kteří firmu žalují.

epa, TN.cz

K tématu Postřik

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz