Kuchař

Falešný lékař pečoval o důchodce dva roky! Jak mu to mohlo projít?

Falešný lékař pečoval o důchodce dva roky! Jak mu to mohlo projít?
Zdroj: TV Markíza

Slovenskem otřásl případ kuchaře, který se vydával za lékaře a podával léky klientům v domově důchodců. Za záhadných okolností tady zemřelo nejméně deset lidí. Muže i jeho spolupracovnici už zatkli. Teď se ale úřady dohadují, jak tam mohl kuchař ordinovat.

Celé dva roky vystupoval vyučený kuchař Ivan Biháry jako lékař v bratislavském zařízení pro seniory Iris. S péčí o důchodce mu pomáhala Vanessa Pútiková - uklízečka, ze které se stala ošetřovatelka. Vše se provalilo až po několika záhadných úmrtích.

Slováci si teď kladou otázku, jak je možné, že se mohl Biháry takovou dobu vydávat za doktora, aniž by na to úřady přišly. Ty si teď zodpovědnost za případ přehazují jako horký brambor. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.

Bývalý ředitel domova Iris se k otázkám nechtěl vyjadřovat. Současný ředitel se zase před veřejností skrývá. Jenže v této kauze selhaly i kontrolní úřady. Vypadá to, že neexistuje nikdo, kdo by měl kompetenci tragédiím zabránit.

Související obsah

"Legislativa je velmi dobře napsaná. Je to domov sociálních služeb, který je plně v kompetenci ministerstva práce a sociálních věcí a vyššího územního celku," tvrdí ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská.

"Bratislavský samosprávný kraj (BSK) je v tomto případě, protože jde o soukromé zařízení, jen registračním orgánem," odmítla její slova mluvčí BSK. Ani to ale podle ministra práce není pravda - kraj podle něj uděluje souhlas se zřízením domova, je proto za něj odpovědný po celou dobu jeho provozu.

Proti těmto vyjádřením se ale zase vymezil předseda BSK Juraj Droba. "My jsme byli jediní, kteří konali. Za nás tam bylo minimálně pět lidí a řešili problém, který nebyl náš, ale soukromého zařízení," prohlásil.

Související obsah

Jednat prý nemohl ani Úřad pro dohled nad zdravotní péčí. Přestože přijal tři stížnosti, nemohl údajně zasánout, protože byly neúplné. Samospráva poslala během dvou let do centra tři kontroly, které odhalily nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Biháryho s Pútikovou ale ne.

Úřady teď navrhují zřízení koordinační pracovní skupiny, která by sdružovala Úřad pro dohled nad zdravotní péčí, ministerstvo práce a sociálních věcí, samosprávný kraj a příslušnou městskou část. Slibují si, že se nic podobného už nebude opakovat.


Podívejte se na reportáž TV Markíza:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz