Pamlsková vyhláška

Návrat baget do škol! Od září se zmírní pamlsková vyhláška

Návrat baget do škol! Od září se zmírní pamlsková vyhláška
Zdroj: Profimedia

Takzvaná pamlsková vyhláška změní od 1. září podobu, zmírní totiž dřívější přísné limity pro obsah cukrů, tuků a soli v prodávaných potravinách. Děti se tak od nového školního roku mohou těšit na obložené bagety, ale i ochucené vody.

Do baget se od září bude opět moci použít také majonéza, kečup nebo hořčice. "Nedomníváme se, že by na přiměřeném použití majonézy bylo něco špatného. V proběhlých diskuzích se k tomu takto klonili i odborníci," řekla pro TN.cz Markéta Chýlková z Potravinářské komory České republiky, která se podílela na nové podobě pamlskové vyhlášky.

Kromě toho se mají vrátit i tvrdé sýry nebo některé mléčné výrobky. U těch je ale stále problém v příliš nízkém limitu pro cukr. "I přes všechny naše připomínky zůstal limit pro cukr u zakysaných a kysaných mléčných výrobků velmi nízký - 11 gramů. U ochucených mlék to není tak velký problém, ale typicky u jogurtů ano," vysvětlila Chýlková.

Do školních kantýn se má vrátit také cereální pečivo, tvrdé sýry nebo ochucené vody, nemá však jít o sladké limonády nebo kolové nápoje. Stejně tak se už mohou prodávat i smažené či grilované kousky masa, jejich použití ale může být, podobně jako majonéza, pouze jako náplň baget.

Související obsah

Po zmírnění vyhlášky volalo od jejího zavedení hned několik odborníků, naposledy pak ministr školství Robert Plaga spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. "O vhodnosti bychom mohli diskutovat u většiny potravin, ale základem má být vyvážená a pestrá strava a konzumace v rozumné míře," uzavřela Markéta Chýlková.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz