Nemanželské dítě

Počet nemanželských dětí prudce roste! ČR je nad průměrem

Téměř každé druhé dítě v EU se narodí mimo manželský svazek, oproti předchozím rokům jde o rekordní statistiku. Česká republika je navíc v počtu mimomanželských dětí dokonce nadprůměrná, uvádí evropská výzkumná agentura Eurostat.

Česká republika patří oproti 43% průměru EU mezi lehce nadprůměrné země. 48,6 % dětí totiž nemá oddané rodiče, jde tak o raketový skok oproti minulým letům. Přitom ještě v roce 1960 byla stejná statistika výrazně nízko na pouhých 4,9 %.


Nedávno publikovaná studie Eurostatu zkoumala údaje z roku 2016. Paradoxně v tom samém roce zjistil Český statistický úřad, že se uzavřelo nejvíce manželství za poslední dobu. Nemanželské děti se tak plodily i navzdory této statistice.


V osmi členských státech EU se dokonce narodila více než polovina dětí mimo manželství. Je jimi Francie (60 %), Bulharsko a Slovinsko (oba státy 59 %), Estonsko (56 %), Švédsko (55 %), Dánsko (54 %), Portugalsko (53 %) a Nizozemí (50 %). Mimo EU je ale naprostým rekordmanem Island, mimo manželství je tam téměř 70 % dětí!

Související obsah


Oproti tomu takové Řecko je lídrem mezi zeměmi, kde se děti rodí především právoplatným manželům, takto se tam narodí více než 90 % novorozeňat. Poměrně dost manželských dětí se rodí i v Chorvatsku, na Kypru nebo v Polsku.


V rámci EU je zvyšování počtu nemanželských dětí tedy spíš západní trend, ke kterému ale míří stále více východních států. Svou roli hraje zvyšující se neochota párů sezdat se - ať už kvůli osobním či ekonomickým důvodům - to platí i pro Českou republiku.

Související obsah


"Česká mimomanželská plodnost je typická pro matky s nízkým vzděláním, s každým stupněm vzdělání se riziko prudce snižuje. Rostoucí nemanželská plodnost je daná jak nárůstem rodiček, které mají partnera, ale nejsou s ním sezdané, tak nárůstem osamělých matek," píše Dana Hamplová ze Sociologického ústavu AV ČR ve svém výzkumu "Děti bez manželství nebo bez otců?".


"Četné studie ukazují, že mladé matky často pocházejí z neutěšených sociálních poměrů, jsou vystaveny demotivujícímu přístupu ke vzdělání a profesní kariéře a rodičovství je tak pro ně hlavním zdrojem identity a statusu ve společnosti," doplňuje Hamplová v závěru své práce.

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Buď si mě vezmeš, nebo končíš!
VÁŠ PŘÍBĚH: Máme dvě děti - a pořád si mě nechce vzít

nor TN.cz

K tématu Nemanželské dítě

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz