Kostel

Vzácný kostel shořel před rokem. Pojišťovna církvi vyplatila balík!

Vzácný kostel shořel před rokem. Pojišťovna církvi vyplatila balík!
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Vzácný dřevěný kostel v Třinci-Gutech pomalu vstává z popela poté, co ho před rokem zapálila trojice žhářů. Historický svatostánek byl pojištěný na sumu 20 milionů korun. Jak velkou část této sumy už pojišťovna církvi vyplatila?

Pojišťovna posíílá peníze ostravsko-opavské diecézi postupně podle toho, jak pokračuje obnova shořelého kostela. "Prozatím byla poukázána diecézi celková částka blížící se polovině pojistné částky, tedy přibližně deset milionů korun," uvedla mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová.

Církev dostává peníze na základě zaslaných faktur za práce na přestavbě svatostánku. Pojišťovna tak nejprve "zatáhla" úklid trosek, pak pokryla těžbu dřeva a jeho opracování pro stavbu nového kostela.

"Jednání o škodě vzniklé na mobiliáři kostela stále probíhají. K dispozici jsou seznamy a popis movitého majetku, který byl požárem zničen. Obnova bude zahájena po dokončení stavby kostela," vysvětlila Svobodová.

Z pojistky se tak zaplatí mimo jiné nový zvon, varhany, lavice nebo kazatelna. Zatím ovšem není jasné, jak se nahradí umělecké předměty, které plameny rovněž pohltily.

Svobodová oznámila, že až bude ze strany pojišťovny obnova shořelého kostela uzavřena, bude firma peníze vymáhat po žhářích, kteří stavbu v Gutech loni podpálili.

Pusťte si reportáž o soudu se žháři:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz