Mamba

Muže u Prahy uštkla jedovatá mamba! Pak šlo o každou minutu!

Muže u Prahy uštkla jedovatá mamba! Pak šlo o každou minutu!
Zdroj: oficiální zdroj

Ve velmi vážném stavu skončil v sobotu v pražské nemocnici chovatel, kterého uštkla v Dolních Břežanech mamba černá. Sám si okamžitě zavolal záchranku, které ale musel spolu s dalším mužem vyjet naproti. Jed hada totiž dokáže zabít člověka do dvaceti minut a šlo tak o každou vteřinu.

Mambu černou měl chovatel v úmyslu převézt neznámo kam, když ho uštknula. V tu chvíli začalo jít o minuty, chovatel proto na nic nečekal a okamžitě zavolal na linku 155. Ve společnosti dalšího muže pak vyrazil záchranářům naproti,  ti ho převzali na  parkovišti kousek od osady, kde se incident stal. "Jeli autem, aby neztráceli drahocenný čas," vysvětlila mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová.

Podle ní byl v době příjezdu jednotek muž při vědomí, hrozilo ale, že se mu každou chvíli zastaví dýchání. "Vzhledem k tomu, že situace byla velmi vážná, záchranáři muže zaintubovali, zajistili dýchací cesty a přepravili do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí,” uvedla mluvčí.

Související obsah

Jed mamby dokáže člověka usmrtit do dvaceti minut. Podle mluvčího nemocnice Filipa Brože se ale muž dostal do péče lékařů rychle, a tak jsou předběžné prognózy odborníků optimistické. "Stav je stabilizovaný. Nyní naši odborníci rozhodují o tom, jakým způsobem bude pacient léčen," sdělil TN.cz v sobotu odpoledne.

Pacient skončil na ARO v umělém spánku."Může i nemusí být použito antisérum," vysvětlil Brož s tím, že pacient byl dovezen brzy po uštknutí, a tak bude na zvážení lékařů, jaké další postupy zvolí.

Podle policie se lidé nemusí bát, že by mamba zaútočila na někoho dalšího. "Nebylo to o tom, že by had utekl a někoho kousnul," upozornil mluvčí policie Pavel Truxa s tím, že šlo o pouze chybnou manipulaci majitele s hadem, a tak případ ani nebude nijak prošetřován.

Mamba je největším jedovatým africkým hadem. Dorůstá do délky i více než 4,5 metru. Takhle vypadá:

lud, TN.cz

K tématu Mamba

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz