Sinice

Tropické sinice ohrožují rybníky! Za pár let se možná nevykoupeme

Tropické sinice se podle odborníků objevily v rybníku Svět na Třeboňsku v jižních Čechách. Důvodem jsou prý především dlouho trvající vysoké teploty.

Odborníci v letní sezoně odebírají vzorky z rybníku Svět jednou za čtrnáct dní. Rozhodně teď nedoporučují koupat se v této vodě alergikům, těhotným ženám a dětem.

Podle expertů z třeboňského botanického ústavu se v rybníku Svět objevily čtyři nové druhy sinic. Mezi nimi je i tropický druh, což potvrdili i akademici z ústavu Akademie věd.

Související obsah


Dlouhotrvající teploty nad pětadvacet a třicet stupňů Celsia výskytu sinic jenom nahrávají. Zatímco ještě na jaře byla v rybníku Svět průhlednost kolem sedmdesáti centimetrů, teď je to už pouhých patnáct. Odborníci rybník Svět monitorují od roku 2001 a kvalitu jeho vody hodnotí i Komise pro lázeňství a životní prostředí.

Obecně platí, že lidé by měli být nyní při koupání ve volné přírodě obezřetní. Tropická vedra zhoršila kvalitu vody natolik, že ve srovnání s předchozími lety nevyhovuje hygienickým limitům poměrně hodně míst. Podrobné informace najdete na stránkách jednotlivých hygienických stanic.

Související obsah

Lidé by se po vykoupání v přírodě měli osprchovat a to včetně hlavy, ve vlasech se totiž drží sinice nejvíce. Podle odborníků se možná už za deset let ve volné přírodě ani nevykoupeme.

Michaela Klárová/ nor, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz