Psycholog

Začněte už teď! Psycholog poradil, jak připravit děti na školu

Začněte už teď! Psycholog poradil, jak připravit děti na školu
Zdroj: Getty Images

Děti mají před sebou poslední týden prázdnin. Po dvouměsíčním volnu pak znovu usednout do lavic. Jak je na přechod z prázdninového do školního režimu připravit, aby pro ně byl šok co nejmenší? Čtenářům TN.cz poradil psycholog Jeroným Klimeš.

Zvyknout si na školní režim bývá podle psychologů pro děti dost náročné - bývají roztržité a nepozorné. Proto bychom je už ke konci prázdnin měli na návrat do lavic připravovat.

"Tedy především si povídat s dětmi o tom, co braly ve škole loni. Rodiče dělají chybu, že si chtějí povídat o známkách, ale nepovídají si o znalostech. Chcete-li, aby dítě bylo vzdělané, musíte si s ním povídat o Pythagorově větě, o zeměpisné šířce, o časové souslednosti či mocenství dusíku - podle toho, co berou," poradil čtenáři TN.cz Klimeš.

Důležité je nastavit jim přísnější režim. Také z dovolené byste se neměly domů vracet na poslední chvíli, ale zhruba týden před začátkem školy - to aby dítě stačilo prázdninové zážitky vstřebat. Stejně tak je třeba dohlédnout, aby v posledních dnech volna chodily děti brzy spát.

Související obsah

"Dnešním šesťákům chybí 2 hodiny spánku denně, takže pak jim dochází baterky a nemají sílu ani na školu, natož na kroužky," upozornil Klimeš, když se čtenářka ptala, kolik kroužků je vhodných pro její vnučku.

Ty Klimeš radí rozdělit na časově, psychicky a fyzicky náročné a takový dát dítěti jen jeden, třeba sport na vyšší úrovni nebo klavír, a kroužky seznamovací, jako třeba skaut či rekreační sporty. Klimeš ale radí nezapomínat na další důležitou věc.

""Kromě kroužků dbejte na domácí práce. Zacházet s vrtačkou a šroubovákem je ve škole nenaučí a budou to potřebovat. To samé platí pro vaření, zavařování ovoce ap. Na to kroužky nejsou, ani dílny ve škole. To je musíte naučit vy," dodal psycholog.

Čtenářům Klimeš poradil také to, jak se vypořádat s šikanou, jak co nejúčinněji bojovat s fenoménem drog, jak si dítě má ve škole hledat kamarády, či, jak k učení motivovat dyslektika. Celý rozhovor najdete zde:

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz