MHD

Revoluční změny v pražské MHD: Systém jízdného se zásadně změní

Revoluční změny v pražské MHD: Systém jízdného se zásadně změní
Zdroj: TN.cz

Od pondělí 27. 8. 2018 se obyvatelům Prahy a Středočeského kraje zjednoduší cestování hromadnou dopravou. Nový dopravní systém PID Lítačka jim umožní nahrávat dlouhodobé jízdné na bezkontaktní bankovní kartu nebo In Kartu Českých drah. Úplnou novinku představuje mobilní aplikace PID Lítačka, přes kterou bude možné zakoupit jednotlivé jízdné pro všechna pásma v Pražské integrované dopravě.

Díky nové technologii již cestující nebudou muset aktivovat zakoupené dlouhodobé jízdní kupóny ve validátorech ve stanicích metra. Údaje o jízdném se budou ukládat v online systému, kupóny se tudíž aktivují automaticky po jejich zakoupení na e-shopu PID Lítačka.

Nový webový portál PID Lítačka bude mít uživatelsky přívětivější e-shop, kde si budete moct zakoupit nejen jízdní kupóny, ale také nahrát kupón na Lítačku, In Kartu ČD či bankovní kartu, aktivovat kupón online, nastavit upozornění na vypršení platnosti kupónu formou SMS nebo e-mailu, změnit nosič během platnosti kupónu nebo přes jednu registraci spravovat více účtů, což je výhodné pro rodiny a firmy.

Součástí nového dopravního systému je i spuštění mobilní aplikace PID Lítačka, která je momentálně dostupná v testovací beta verzi od začátku srpna. Od 1. září nová aplikace zcela nahradí dopravní aplikaci PID Info. Nová aplikace cestujícím umožní nákup jednorázového jízdného, nákup lístků dopředu s možností pozdější aktivace, přeposlání jízdenky třetí osobě, aktivaci více jízdenek najednou, vyhledávání aktuálního spojení včetně výluk nebo přehled parkovišť P+R s jejich aktuální obsazeností.

Na přípravě nového systému spolupracovala Praha se Středočeským krajem, bude se tedy vztahovat na městskou hromadnou dopravu v hlavním městě a příměstskou dopravu ve Středočeském kraji. Do budoucna se však tento systém může týkat i dalších regionů a měst.

"Díky zkušenostem s implementací tohoto náročného systému jsme připraveni sdílet naše zkušenosti s dalšími městy a kraji v oblasti chytrých řešení pro města," uvedl generální ředitel Operátor ICT Michal Fišer.

Související obsah


Nový regionální dopravní systém PID Lítačka znamená konec pro Opencard. Její provoz bude postupně ukončen a karty Opencard budou přeneseny do nového systému. Pokud jste tudíž držiteli Opencard, budete moct dál bez obav využívat MHD. Od 1. listopadu už vám však nepůjde na Opencard nahrávat nové dlouhodobé časové kupóny. Pokud vám v tuto dobu časový kupón stále trvá, můžete s Opencard dál jezdit, dokud nevyprší.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz