Robot

Jako z počítačové hry! Výrobce kalašnikovů ukázal novou zbraň

Ruský výrobce jedné z nejznámějších útočných pušek světa - Kalašnikov se na zbrojním festivalu v Moskvě pochlubil novou smrtící zbraní: Robotem jako z počítačové hry. Ovládat ho má pilot za neprůstřelným sklem. Finální verzi chce firma představit za dva roky.

Jeho stvořitelé z ruského zbrojařského koncernu Kalašnikov ho údajně pojmenovali Igorek. Jako roztomilý chlapec ale tenhle čtyři metry vysoký a čtyři a půl tuny vážící kolos rozhodně nevypadá. Prototyp robota zabijáka toho zatím moc neumí. Už za dva roky by ale mohl plnit bojové úkoly.

"Tento robot je pravděpodobně jednou z nejžhavějších novinek veletrhu Armija 2018. V tuto chvíli se jedná o pouhý nástin toho, jakým směrem se chceme ubírat," uvedl mluvčí koncertu Kalašnikov Vladimir Dmitrijev.

Ruští inženýři jsou zatím, co se týče schopností robota, na slovo skoupí. Koncept je ale jasný - voják ho bude ovládat zpoza neprůstřelného skla v horní části. Ochránit ho má před střelami z ručních zbraní i střepinami granátů.

Související obsah

Z bezpečí obrněného kokpitu pak bude pilot koordinovat pohyb nohou a rukou tohoto železného kolosu, který prý bude pomocí hydrauliky schopný zvedat těžké předměty a dokonce i střílet různými typy zbraní.

"Jsme přesvědčeni o tom, že v budoucnu bude po antropomorfních pohyblivých systémech poptávka," dodal Dmitrijev.

Související obsah

Král mezi ruskými zbraněmi by se tak během následujících dvou let vývoje mohl vydat třeba cestou legendárního útočného stroje ED-209, kterého milovníci akčních filmů znají z amerického sci-fi Robocop.

S podobnou pompou Rusko před časem představilo i neviditelnou střelu s jaderným pohonem, která se - alespoň podle tamní armády - pyšní nepředvídatelnou drahou letu a neomezeným doletem. Teď po jedné z nich údajně pátrá tým expertů v Barentsově moři, kam se měla raketa při neúspěšných testech zatoulat. Podle amerických médií uletěla jen asi 35 kilometrů, než se po dvou minutách zcela vymkla kontrole a zřítila se.
 

vbo, Petra Matýsková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz