Zahraničí

Na Sicílii vybuchla sopka Etna. Láva tryskala do výšky 150 metrů

Sicilská Etna - jeden z nejaktivnějších a nejničivějších vulkánů na světě - se probudila k životu. Ze čtvrtka na pátek chrlila lávu a popel do výšky několika stovek metrů.

Podle italského Národního institutu geofyziky a vulkanologie (INGV) se sopka probudila už koncem července. Nicméně až v noci ze čtvrtka na pátek z ní začala tryskat láva 150 metrů vysoko. Záznam erupce zveřejnil italský deník La Repubblica.

Na dvou místech se z kráteru vylily dva proudy lávy a tekly až několik stovek metrů. S erupcí pokračovala sopka i v pátek, kdy z ní stoupala mohutná oblaka dýmu a popelu. Zatím nebyla nařízena evakuace okolních vesnic a měst a není hlášen žádný zraněný.

Etna je jednou z nejaktivnějších sopek na světě - poslední erupce se odehrála před 17 měsíci. V březnu roku 2017 při svém výbuchu zranila osm lidí. Vulkán je starý půl milionu let a má za sebou ničivou historii. Od 17. století se odehrálo nejméně 60 erupcí. K nejničivější došlo v roce 1669, kdy láva zničila nejméně deset vesnic.

 

Související obsah


Začátkem tohoto roku britský tým vědců v čele s doktorem Johnem Murrayem zjistil, že se Etna každým rokem pomalu přibližuje ke Středozemnímu moři, což může mít katastrofální následky. Každý rok se posune zhruba o 14 milimetrů.


Její posun může znamenat obrovské erupce, ale také sesuvy půdy. Murray však zdůrazňuje, že to může trvat až tisíce let, než se posun sopky dostane do kritického fáze.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz