Brouk

Mimořádný nález: Vědci v Česku objevili zcela nový druh brouka

Mimořádný nález: Vědci v Česku objevili zcela nový druh brouka
Zdroj: Biologické centrum AV ČR/ Jan Miklín

Úplně nový druh brouka objevili čeští vědci na starých dubech v jihomoravských lužních lesích nad soutokem Moravy a Dyje. Tento nález potvrzuje jedinečnost Moravské Amazonie. O to víc překvapivé je, že nemá tato lokalita stále zajištěnou řádnou ochranu.

Hnědo-černý brouk o velikosti ani ne půl centimetru dostal jméno kožojed moravský. Chytit se podařilo jenom čtyři jedince, kteří museli k popsání tohoto druhu postačit. Chytit do pastí se ho podařilo při biologickém průzkumu lokality.


Brouka se podařilo chytit týmu Lukáše Čížka z Biologického centra Akademie věd ČR při průzkumu lokality v roce 2012. "Měli jsme tam rozmístěno 360 pastí. Do každé z nich se chytí stovky brouků, materiál se pak musí roztřídit a rozeslat specialistům," popsal průběh průzkumu Čížek.


"Zatím víme, jak tento nový druh kožojeda vypadá," řekl entomolog Jiří Háva z České zemědělské univerzity v Praze s tím, že příbuzné druhy žijí ve starých stromech a chodbách jiného hmyzu. "Je velmi pravděpodobné, že tento brouk potřebuje staré duby. Pouze na nich byl totiž nalezen," dodal.

Související obsah


Dosud neznámý druh nalezli v pasti na starých dubech v oboře Soutok. V jeho přirozených úkrytech pod kůrou starých stromů se kožojeda moravského doposud entomologům najít nepodařilo."Je to mimořádný nález. Střední Evropa je dobře prozkoumaná a vědě neznámé druhy brouků tu objevujeme už jen vzácně. Tento nález ukazuje, jak jsou jihomoravské luhy cenné a unikátní, “ řekl Petr Šípek z České společnosti entomologické.


Mohutné staré duby jsou jedním ze symbolů Moravské Amazonie. Rychle jich ale ubývá, protože potřebují světlé lesy. Vědci také dlouhodobě upozorňují na extrémně rychlé těžby dřeva. Místo starých porostů, které jsou domovem tisíců ohrožených druhů od hmyzu po ptáky, pokrývají čím dál větší plochy paseky a mlaziny.


Právě na řídké a otevřené lesy s osluněnými starými duby je velká část unikátních druhů vázána. "Světlé lesy byly ještě počátkem 20. století docela běžné. V uplynulých desetiletích ale jejich rozloha drasticky klesla. Rychle mizí i staré duby,“ vysvětluje geograf Jan Miklín z Ostravské univerzity.

Související obsah


Mezi lety 1990 až 2009 zmizela z této jedinečné lokality více než polovina starých porostů. Moravská Amazonie je ještě ohroženější, než její jihomoravská sestra. "Abychom její unikátní krajinu a pestrost zachovali, musíme oblast efektivně chránit. Zabránit těžbám zbytků starých lesů a obnovit otevřené lesy," upozornil Čížek.


V Evropě podle Čížka není podobně rozsáhlá a přírodně bohatá oblast s tak velkým množstvím starých a mohutných stromů jako právě v Moravské Amazonii. "Území patří státu, takže by neměl být problém zajistit mu ochranu. Jenže veškeré snahy byly dosud marné. Unikátní území ohrožuje postoj státních Lesů i pasivita ochrany přírody. Hrozí, že toto unikátní území zdevastujeme,“ dodal.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz