Cestujeme bezpečně

Nesmrtelná místa. V těchto městech je zakázáno umírat!

Nesmrtelná místa. V těchto městech je zakázáno umírat!
Zdroj: Getty Images

Celý život žijete na jednom místě, ale zemřít tam nesmíte. Zní to jako vtip, ale ve světě tomu tak doopravdy je. Existuje hned několik míst, kde je zakázáno onemocnět nebo dokonce umřít.

Zákaz umírání má ve městech své důvody. V některých za to mohou náboženská vyznání, jinde plné hřbitovy nebo zamrzlá půda. Ani v jednom z nich ale nečeká obyvatele klidné dožití, "pro smrt" musí z města odjet.


Longyearbyen

Prvním z měst, ve kterém je podle zdejších zákonů zákaz na území města umírat, je městečko Longyearbyen, které se nachází na jednom z ostrovů na Špicberkách. Ty sice spadají pod správu Norska, ale platí na nich řada specifických zákonů.


Kvůli tomu ani není povolené, aby se na nich narodilo dítě. Novorozenci by byli bez státní příslušnosti, čemuž se předchází tím, že se tamější ženy stěhují v čas porodu na pevninu a vrací se až po narození dítěte.


Nejenom že se ve městě nemůže rodit, ale nesmí tu ani umírat. Když tedy někdo onemocní smrtelnou chorobou, musí se také přestěhovat na pevninu. Pokud někdo zemře náhle, okamžitě převezou pryč jeho tělo.


Mrtvá těla ve městě ani pohřbít nejdou, je tam totiž věčně zmrzlá půda, která zabraňuje rozkladu těl. Tamější lidé se proto bojí, že by se mohly ve městě rozšířit choroby ohrožující jejich životy.

Související obsah


Cugnaux

Ve francouzském městě Cugnaux chtěl nechat tehdejší starosta Philippe Guérin vybudovat nový hřbitov, protože na stávajících bylo přeplněno. Ve městě byl volný pozemek. Od prefektury ale nedostal povolení a volné místo obsadil supermarket.


Guérin se snažil dohodnout schůzku s prefektem, psal na ministerstvo vnitra, vše ale bez úspěchu. "Takže jsme byli trochu frustrovaní a řekli jsme si: tak dobrá, protože je naprosto stupidní, že povolili supermarket a ne hřbitov, tak musíme zakázat lidem umírat," vysvětloval.


I přesto, že byl výnos, který Guérin napsal, brzy poté prohlášen nezákonným, splnil svůj účel. Zaujal média z celého světa a o tři měsíce poté dostal dopis od prefekta s povolením vybudování nového hřbitova. 

Související obsah


Lanjarón

Stejně jako v Cugnaux, měli i ve španělském Lanjarónu problém s přeplněným hřbitovem. Proto už v roce 1999 vydali zákaz umírání, protože by podle starosty duše zesnulých nenašly zasloužený odpočinek. Lidé se měli začít lépe starat o své zdraví a aby neumírali až do chvíle, kdy se radnici podaří získat pozemek pro nový hřbitov.

 Sellia

Italské město Sellia zase zákazem úmrtí bojuje proti úbytku populace. Starosta podepsal v reakci na demografickou krizi výnos, který zakazuje onemocnět na území obce. "Ti, kteří se o sebe nestarají, nebo ti, kteří mají zdraví ohrožující zvyky, budou potrestáni vyššími daněmi,“ uvedl už dříve starosta David Zicchinella. Obyvatelé tak musí docházet na pravidelné preventivní prohlídky.

Související obsah

Icukušima

Na japonském ostrově opatření zavedli především z důvodu posvátnosti. Umírání a rození bylo na ostrově zakázáno až do roku 1868. Doposud tam není žádný hřbitov ani porodnice. V blízkosti je ale jiný ostrov, díky kterému může být posvátnost místa zachována.

Opatření zavedli také v Biritiba Mirim v Brazílii, v Sarpourenx ve Francii a městě Falciano del Massico v Itálii. Zákaz umírání ale není novinkou posledních desetiletí. Už v pátém století před naším letopočtem bylo na posvátném řeckém ostrově Délos kvůli uspokojení bohů podobné opatření.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz