školství

Chcete se stát učitelem? Je jich málo, vzdělání tak nepotřebujete

Chcete se stát učitelem? Je jich málo, vzdělání tak nepotřebujete
Zdroj: Profimedia

Fatální nedostatek učitelů zachvátil Česko! Nedostatečné množství pracovních sil řeší stále více a více škol. Někde doteď není jasné, zda se ředitelům podaří sehnat alespoň někoho, kdo by děti ve školách učil. O problému informovaly Lidové noviny.

Ředitelka základní školy Šebetov shání angličtináře: "Letos je situace nejkrizovější za poslední roky," posteskla si. V Praze je situace obdobná. "Hledáme učitele německého jazyka a hudební výchovy," řekl ředitel Fakultní základní školy Táborská v Praze František Prokop. Je zvyklý, že občas najde posilu učitelského sboru i den před začátkem školy, letos se mu to ale podařit nemusí.

Údajně chybí tisíce učitelů. Vzhledem k tomu, že ve školách jsou populačně silné ročníky, situace se horší. A zlepšení je v nedohlednu. "Během deseti patnácti let odejde do důchodu silná skupina pedagogů, kteří výuku dnes táhnou," vysvětluje další problém Miroslav Hřebecký ze společnosti EDUin.

Kolik učitelů chybí, zatím není jasné. Ministerstvo školství na podzim chystá mimořádné šetření.

Ředitelé řeší nedostatek učitelů dvěma způsoby. "Nabíráme nekvalifikované učitele nebo se k nám vracejí ti, kteří šli do důchodu," říká Manová. První způsob je možný, pokud ředitel prokáže, že kvalifikovanou pracovní sílu nenašel. Poté mohou přijímat na post učitele i středoškoláky, ale jen na dobu určitou.

Související obsah

Učitelé jsou potřební na všech stupních. Čekat na absolventy pedagogických fakult je marné. "Až šedesát procent jejich absolventů do školství vůbec nenastoupí, mnoho dalších po roce dvou rovněž odchází, vydrží jen ti nejmotivovanější," upozornil Hřebecký. Na vině je i to, že se povolání těší malé společenské prestiži a na trhu je nedostatek pracovních sil. Když si mají absolventi vybrat, zda jít učit nebo pracovat mimo svůj obor za více peněz, volí spíše druhou variantu.

Situaci se snaží řešit i ministr školství Robert Plaga s premiérem Andrejem Babišem. Ti se setkali s děkany pedagogických fakult. "V příštím roce by měly pedagogické fakulty dostat víc peněz na platy vyučujících, ale také na posílení studentských praxí," uvedla mluvčí resortu Jarmila Blechová.

Související obsah

Aby se předcházelo tomu, že lidé ze školního sektoru ve velkém utíkají, budou se opět zvyšovat učitelské platy. Počítá se s přidáním deseti procent v tarifech a deseti procenty navíc na odměny. Loni učitelé dostávali průměrně 31 632 korun, do roku 2021 by se měl průměrný plat zvýšit na 46 tisíc.

Učitelé se už připravují na školní rok. Reportáž Televizních novin:

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz