Letáky

Muž vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků. Hrozí mu vězení

Muž vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků. Hrozí mu vězení

Policie dopadla muže, který po Praze vylepoval letáky schvalující smrt tří českých vojáků v Afghánistánu. Pachatele už obvinila z podpory a propagace terorismu, hrozí mu až deset let vězení.

Letáky se krátce po smrti hrdinů objevily v centru Prahy na několika domech. Policisté je zaznamenali třeba na Národní třídě nebo Palackého náměstí. Fotografie nenávistných vzkazů, vylepených na dveřích, pak kolovaly po sociálních sítích.

"Gratulace afghánským vlastencům k úspěšnému zneškodnění tří českých žoldáků-okupantů. Dobře vám tak, ostudo naší země. Slušný člověk nesnáší placené okupanty - ať už jsou odkudkoliv - a přeje těm, kdož mají odvahu jim aktivně vzdorovat - ať už jsou odkudkoliv," hlásal leták.

V závěru autor vyzýval k dalšímu šíření zprávy a vylepení alespoň na dalších deseti místech. Policie už podezřelého muže dopadla. "K zajištění dalších důkazů významně přispěli i sami občané, kteří na některé další výlepy policii upozornili," uvedl vedoucí protiextremistického oddělení Vojtěch Motyka.

Policisté už také zahájili trestní stíhání. "Na základě důkazů jsme obvinili 36letého muže z Prahy ze spáchání zvlášť závažného zločinu podpora a propagace terorismu podle § 312e trestního zákoníku a přečinu podněcování k trestnému činu podle § 364 trestního zákoníku," doplnil Motyka.

Související obsah

Za tento trestný čin hrozí muži až deset let vězení. Trestní stíhání probíhá na svobodě, policisté návrh na vzetí pachatele do vazby nepodali. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Tři čeští vojáci Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek se stali oběťmi teroristického útoku 5. srpna při zahraniční misi v Afghánistánu. Vyšetřování ukázalo, že šlo o dobře připravenou léčku, na které spolupracovalo několik radikálů Talibanu.

Podívejte se na reportáž TV Nova o posledním rozloučení s padlými vojáky:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Letáky

Důležité Události

Píše se na Deník.cz