Počasí

Bouřky v ČR řádily, voda vyplavila i školku! Udeří další, varuje ČHMÚ

Bouřky v ČR řádily, voda vyplavila i školku! Udeří další, varuje ČHMÚ
Zdroj: HZS Olomouckého kraje/ Thinkstockphotos

Silné bouřky s přívalovým deštěm zasáhly v sobotu především východ Česka. Pršelo ale na většině území. Nejčastěji k následkům špatného počasí vyjížděli hasiči na Moravě. Výstraha před vydatným deštěm platí až do pondelního večera.

Meteorologové upřesnili výstrahu proti silným bouřkám, které mohou v neděli odpoledne zasáhnout Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a také Vysočinu a část středních Čech. Varování platí od nedělních 13:00 do brzkého pondělního rána.

Pršet by ale mělo v Česku ještě po celé pondělí. Výstraha před vydatným deštěm platí od nedělních 11:30 do pondělních 21:00 pro Jihočeský a Jihomoravský kraj, část Plzeňského a Zlínského kraje a také Vysočinu.

Místy už v sobotu napršelo až 60 mm. Celkové úhrny Český hydrometeorologický ústav předpokládá v rozmezí 40 až 120 mm. V případě, že region zasáhnou i bouřky, bude intenzita deště zesilovat.

Vlna bouřek přecházela přes naše území už od sobotního odpoledne. V Moravskoslezském kraji až do nedělního rána vyjížděli kvůli bouřkám hasiči šestnáctkrát. Ve většině případů šlo o zatopené sklepy a odstraňování popadaných větví nebo bahna ze silnic.

Související obsah

Ve dvou případech zaznamenali také požár po zásahu bleskem. "Poprvé to bylo v sobotu dvě minuty po patnácté hodině v Nošovicích, kde po úderu blesku v okolí došlo k zahoření elektroinstalace v jedné z garáží a požár se z ní rozšířil," uvedl mluvčí hasičů Jakub Kozák s tím, že škoda je 400 tisíc.

Ve druhém případě hořela trafostanice v Odrách, kde bouřka způsobila zkrat a vzplály kabely u izolátoru. A hasiči vyráželi také k požáru stromu v Ostravě. "Doutnající strom musela zasahující jednotka nejprve ořezat z výškové techniky," informoval Kozák.

Také hasiče Zlínského kraje v sobotu večer a v noci na neděli zaměstnávaly bouřky. Voda zaplavila několik sklepů, do jednoho domu pak "napršelo" kvůli rekonstrukci střechy. Ve zlínském hospicu se ucpalo potrubí, voda se dostala i do školky v Březnici.

Související obsah

"Škody způsobené deštěm jsou v této chvíli pouze materiální. Zranění osob nebylo hlášeno," doplnil mluvčí hasičů Roman Žemlička. I ve zlínském regionu vyjížděli hasiči hlavně kvůli bahnu, kamení nebo větvím na silnicích.

V Olomouckém kraji vyráželi hasiči v souvislosti s hustým deštěm k patnácti událostem. V Oseku nad Bečvou museli zabezpečit silnici proti naplavování bahna, zábranu vystavěli také před prodejnou v Lipníku nad Bečvou.

V Bělotíně uvízla dvě auta v hlubokém bahně, musel je vytáhnout traktor. Do zbytku kraje pak vyjížděli znovu k zatopeným sklepům nebo vyplaveným domům, například i v prostorech právě probíhající výstavy zvířat.

Podívejte se na reportáž TV Nova o výstraze:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz