Státní správa

Osekávání se nekoná. Babišova byrokracie neustále bobtná!

Osekávání se nekoná. Babišova byrokracie neustále bobtná!
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Premiér Andrej Babiš na začátku funkčního období sliboval snížení počtu státních zaměstnanců. Byrokracie ale pod jeho vládou naopak bobtná. Do příštího roku se má rozrůst až o 8,5 tisíce zaměstnanců.

Snížení státem placených zaměstnanců si Andrej Babiš vytkl za cíl už jako ministr financí Sobotkovy vlády. Počet se měl snížit až o třicet tisíc, cíl se však nepodařilo naplnit. Za posledních pět let se státní sektor rozrostl o 18 tisíc lidí, polovina z toho byla v roce 2017.

Na konci minulého roku Babiš jako nový premiér sliboval, že během své vlády konečně seškrtá počet státních zaměstnanců. V prosinci hovořil o zrušení 16 tisíc neobsazených míst.

"Náš problém je v tom, že máme 16 tisíc černých duší. Ty bychom měli zrušit," uvedl. Redukcí těchto míst pověřil ministryni financí v demisi Alenu Schillerovou (za ANO), ta však považuje zrušení všech těchto míst v krátkodobém horizontu za nereálné.

Přestože jsou tato místa neobsazená, resorty za ně pobírají peníze. Ty pak slouží jako odměny a prémie pro stávající zaměstnance. Ke škrtům však letos nejenže nedojde, Babišova vláda se rozhodla v letošním roce nabrat dalších 8,5 tisíc zaměstnanců. Vyčlenila na to zhruba tři miliardy korun.

Za toto rozhodnutí vláda sklidila od opozice silnou kritiku. Stát má podle ní zaměstnanců dostatek. "Pokud bude růst počet státních úředníků, je to přímo proti tomu, co razí hnutí ANO," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Místo slibovaného snižování počtu státních zaměstnanců tudíž byrokratický aparát za Babišovy vlády bobtná. Letos tento počet dosáhl rekordních 453 tisíc. Od roku 2014, kdy pro stát pracovalo necelých 417 tisíc zaměstnanců, se jejich počet zvýšil téměř o 40 tisíc.

Každá vláda měla v minulosti v plánu snižovat počty státních zaměstnanců. Jediná, která svůj slib skutečně dodržela, byla Nečasova vláda, která v letech 2010 až 2012 snížila počet zaměstnanců státní správy o více než deset tisíc. 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz