Sex

Krize mění Venezuelanům sex! Kondomy stojí týdenní plat

Krize mění Venezuelanům sex! Kondomy stojí týdenní plat
Zdroj: Thinkstockphotos

Ekonomická krize, se kterou se potýká Venezuela, má nečekané důsledky. Obyvatelům latinskoamerické země mění kompletně život, i ten sexuální. Antikoncepce se totiž ve Venezuele stala nedostupným luxusem. Ženy tak stále častěji a stále v nižším věku podstupují sterilizaci.

Na "kondomovou krizi" v šesté nejlidnatější latinskoamerické zemi upozornila reportérka Mariana Zunigová. Když se vydala ochranu koupit, našla v obchodech jen prázdné regály. Když konečně po návštěvě několika obchodů našla v regálu posledních sedm krabiček prezervativů, jedna stála milion venezuelských bolívarů. V době, kdy velká část populace musela vyjít s měsíční minimální mzdou ve výši tří milionů bolívarů, uvedla BBC.

"Žijeme v ekonomické krizi. Je nedostatek mnoha věcí, včetně kondomů a dalších forem antikoncepce," stěžuje si Zunigová. Země prožívá také hyperinflaci. Podle ekonomů se ceny ve Venezuele zdvojnásobí každých 26 dní.

A to má podle venezuelské novinářky další následky. "Ve Venezuele lidé teď musí užívat staré metody, jak předejít těhotenství. A tím myslím metody jako přerušovaná soulož nebo sledování menstruačního cyklu, aby odhadli, kdy žena ovuluje," popsala Zunigová. Mezi další nyní oblíbené metody patří ty šamanské, například pojídání papáji nebo pití zázvorového čaje po sexu.

Související obsah

Následky se dají snadno předvídat. Už před tím, než se naplno rozvinula současná krize, měla Venezuela nejhorší poměr nakažených virem HIV a nezletilých matek ze všech latinskoamerických zemí. V posledních letech vláda raději přestala zdravotnické statistiky zveřejňovat. Podle lékařů ale zažívá Venezuela nejhorší epidemii viru HIV za třicet let.

Každá třetí těhotná Venezuelanka je mladší 19 let. V silně katolické zemi jsou potraty omezeny na případy, kdy je ohrožen život matky. Mnoho žen je přesto podstupuje nelegálně. A mnoho žen volí také sterilizaci.

Podle BBC jedna oslovená klinika v hlavním městě Caracasu provedla loni 400 sterilizací, letos tohoto čísla dosáhla v květnu. "Dřív ženy ve Venezuele, které se nechaly sterilizovat, byly starší 30 let a měly více než tři děti. Teď se nechávají sterilizovat ženy, kterým je kolem 20 let, protože si nemohou dovolit další dítě a na trhu nejsou antikoncepční pilulky. Prostě už jsou zoufalé," dodala Zunigová.

Související obsah

Země, která měla svou ekonomiku založenou na exportu ropy, se kvůli nízkým cenám této suroviny potýká s vleklou krizí. Kvůli inflaci musela vláda zvýšit minimální mzdu a v polovině srpna také zavedla novou měnu – svrchovaný bolívar. Když v březnu zavedení nové měny prezident Nicholas Maduro oznámil, mluvil o kurzu 1 nový bolívar za 1 000 starých.

V srpnu ale musela Venezuela nakonec škrtnout pět nul a měnu zavést v poměru 1 nový bolívar k 100 000 starým. Mnoho obchodníků ale místní měnu vůbec nepřijímá a bere jen americké dolary, případně se uchylují k barterové směně. Kvůli hyperinflaci od března Česká národní banka nevyhlašuje směnný kurz venezuelského bolívaru a české koruny.

Ekonomické problémy Venezuely způsobily migrační krizi, největší zaznamenanou v historii Latinské Ameriky. Podle OSN uteklo ze země 2,3 milionu lidí. Z toho více než milion uprchlíků přijala za posledních 18 měsíců sousední Kolumbie. Brazílie poslala k hranicím s Venezuelou armádu.

Nová uprchlická krize? Z Venezuely utíkají tisíce lidí: 

ČTĚTE TAKÉ:

5 nejčastějších mýtů o kondomech, díky kterým nemusí fungovat!
Pozor! Tyhle chyby vedou k SELHÁNÍ KONDOMU! Neděláš je také?

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz