Antikoncepce

Brala antikoncepci jen po styku, teď je těhotná. Ví děti o sexu dost?

Brala antikoncepci jen po styku, teď je těhotná. Ví děti o sexu dost?
Zdroj: Profimedia

Jsou dospívající děti dostatečně poučeny o sexuálním životě, nebo mají v této oblasti mezery? Problematika sexuální výchovy v Česku je stále ožehavým tématem. Děláme toho pro děti dost?

Poznali se na diskotéce, přeskočila mezi nimi jiskra a za devět měsíců se nestačili divit. Takových příběhů je v dnešní době plný internet. Na redakci TN.cz se obrátila jedna z čtenářek, která je ze stávající situace šokovaná. Podle ní rodiče v současnosti nezvládají výchovu svých potomků, zvláště co se sexuální problematiky týče.

"Již dost let chodím na server věnovaný nastávajícím maminkám. V diskuzi řešíme různá témata - jak to v těhotenství a po narození dětí bývá. Poslední týdny tam přibývá hodně mladých maminek, těžko je nazvat maminkami, protože většinou se to řeší interrupcí. Jsou to děvčata mezi 15-17 roky," začala vyprávět Renata.

Podle ní to vždy začíná stejně - otázkou: "Můžu být těhotná?" "Po přečtení příspěvku, kdy se rozepíšou o tom, jak to vše probíhalo, je jasné, že mají pěkný problém. Jsem z toho už opravdu v šoku a nechápu, jak je možné, že v dnešní době internetu a rádoby rodičů, co se svým dětem věnují, je tohle možné," popsala své pocity Renata.

"Většinou ty holčiny netuší, o čem to vše je. Začnou se s Vámi dohadovat, že si přítel dával pozor a že provozovali přerušovaný styk, jak je možné, že otěhotněly apod. Například jedna slečna přišla s tím, že si myslela, že antikoncepce se bere vždy po styku. Dnes je v 10 týdnu těhotenství a má pár dní na to, aby vše rodičům řekla a rozhodla se, co dál. Je jí 16 let," popsala.

Související obsah

Podle Renaty jsou na vině rodiče, kteří si nedokážou s dětmi otevřeně promluvit a vysvětlit jim, co to sex je a co musí dělat proto, aby se do jiného stavu nedostaly. Ona sama má 12letou dceru a připravuje se na to, jak jí všechno vysvětlí. "Samozřejmě s ohledem na její věk, ale radši se budu sama někdy červenat, než abych pak řešila, zda jí pomůžu s výchovou jejího dítěte, když sama dítětem ještě bude," zakončila.

Co na to odborníci

Sex je přirozenou součástí života, není tedy na místě, aby rodiče o sexualitě doma nemluvili. Čím dřív s vysvětlováním začnete, tím lépe - samozřejmě ale vždy s ohledem na věk dítěte. Už malým dětem se ale nemusíte bát říct, že tatínek má penis a maminka prsa a vaginu. 

Už ve školce děti začínají zjišťovat, že existují rozdíly mezi holčičkami a chlapci. Od té chvíle byste měli dětem citlivě vysvětlovat, jak to vlastně je. Rozhodně nečekejte až do puberty, mohlo by být pozdě. Pokud se dítě zeptá, odpovězte mu, i když vám to bude nepříjemné.

Důležité je probrat s dětmi všechny možné způsoby antikoncepce. Děvčatům by potom měly rodiče vysvětlit, jak je to s menstruací. Nespoléhejte na to, že se váš potomek vše dozví ve škole, ta hraje jen vedlejší roli.

Na školách je sexuální výchova vyučována v rámci různých předmětů - biologie, rodinná či občanská výchova, výchova ke zdraví apod. Dozví se tak o principu rozmnožování, pohlavních chorobách, ale spadají sem také pravidla společenského chování, vědomí změn spojených s dospíváním či morálka a etika.

Související obsah

Pro pedagogy je kvalitní výuka sexuální výchovy velmi náročná. V roce 2010 dokonce vydalo ministerstvo školství příručku, která měla učitelům s výukou pomoci. Kvůli obrovské vlně kritiky ji ale muselo ze svých stránek stáhnout.

Například Výbor na obranu rodičovských práv inicioval petici, aby se sexuální výchova podle příručky ve školách vůbec neučila. Podle něj by měla zůstat výhradně na rodičích.

Statistiky mluví jasně

Hrůzu nahánějící scénáře o tom, že stále více dívek nechtěně otěhotní, statistiky nepotvrzují. Zatímco před deseti lety otěhotnělo asi 6400 dívek ve věku 15 - 19 let, v roce 2015 jich bylo o dva tisíce méně.

Klesá také počet potratů, a to jak mezi mladistvými, tak mezi ženami celkově. A to i přesto, že výrazně klesl počet žen, které užívají hormonální antikoncepci.

Překvapivým zjištěním ze statistik je, že přibylo nejmladších maminek, tedy těch, kterým je méně než 14 let. V roce 2014 se narodilo dítě šesti z nich, o rok později už třinácti.

Pozn. do celkového počtu narozených dětí se nepočítají ty, které přišly na svět mrtvé.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Antikoncepce

Důležité Události

Píše se na Deník.cz