Česká lékařská komora

ČLK varuje před lékaři z ciziny. Ověřte si, jestli je váš v pořádku

ČLK varuje před lékaři z ciziny. Ověřte si, jestli je váš v pořádku
Zdroj: Thinkstockphotos

Česká lékařská komora (ČLK) varuje před lékaři z ciziny, kteří v Česku pracují bez toho, aby měli složenou aprobační zkoušku. Podle Komory není jasné, jestli mají dostatečné vzdělání a umí česky, přesto na základě výjimky ministerstva mohu v českých nemocnicích léčit. Na stránkách Komory si můžete snadno ověřit, jestli lékař, který vás léčí, je členem ČLK.

Komora v úterý veřejně kritizovala tzv. Projekt Ukrajina. Ministerstvo se v jeho rámci snažilo usnadnit ukrajinským lékařům přechod do Česka. Na základě výjimky ministerstva se mohou až rok připravovat v českých nemocnicích na aprobační zkoušku a test z češtiny.

Podle Komory je ohroženo zdraví a bezpečnost pacientů, nemocnice porušují zákon a ministerstvo to kryje a spoluorganizuje. Lékaře bez aprobační zkoušky by měli hlídat čeští lékaři, to se ale podle ČLK v mnoha nemocnicích neděje.

Tito lékaři také nejsou členy České lékařské komory. Členství je přitom pro doktory v Česku povinné. A to i pro ostatní lékaře, kteří přišli z ciziny a v Česku doložili své vzdělání. Jestli je váš lékař členem Komory, zjistíte ve vyhledávači na stránkách ČLK.

U každého registrovaného lékaře najdete jeho evidenční číslo, zde vystudoval, v jakém roce promoval, a na kterém pracovišti vykonává lékařskou praxi, případně i jeho specializaci.

Související obsah

Že nad lékaři z ciziny nemocnice nemají vykonávat dostatečný dozor, má dokládat seznam výjimek pro lékaře z ciziny, který Komora zveřejnila. Tvrdí, že v Česku má pracovat přes 400 lékařů ze třetích zemí bez aprobační zkoušky. Na některých odděleních menších nemocnic jich je třeba šest. Tyto nemocnice podle ČLK nemají dost zkušených lékařů, aby nad takový počet cizinců dohlíželi. Kdyby je měly, tak by už nepotřebovaly lékaře ze třetích zemí.

Ministerstvo se ale proti nařčením ČLK ohradilo. Seznam, který zveřejnila Komora, totiž podle ministerstva neukazuje, kolik do Česka skutečně přišlo lékařů z ciziny, ale kolik o to od května 2016 projevilo zájem. Nereflektuje také to, jestli už dotyční v mezičase složili aprobační zkoušku.

Ta se má v budoucnosti změnit, aby více odrážela zkušenosti z praxe. Navíc podle ministerstva se v posledních třech letech výrazně zvýšil počet uchazečů, kteří u zkoušky uspěli, což úřad považuje za důkaz toho, že Projekt Ukrajina úspěšně funguje.


ČTĚTE TAKÉ:

Máte pocit, že vás lékař léčí špatně? I on se může mýlit
Lékaři něco zanedbali? Poradíme, co dělat!

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz