Petr Kramný

Zásadní problém v kauze Kramný! Zničili klíčový důkaz

Zásadní problém v kauze Kramný! Zničili klíčový důkaz
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Spolek Šalamoun, který podporuje Petra Kramného, přišel se závažným obviněním. Podle jeho informací totiž nechal Ústav soudního lékařství Fakultní nemocnice v Ostravě zničit klíčový důkaz, který proti Kramnému použila obžaloba – vzorky odebrané při pitvách Moniky a Klárky. Jiní znalci je tak už nikdy nebudou moci přezkoumat!

Tzv. nekroptický materiál odebraný při pitvě Moniky a Klárky z krku a srdce zemřelých, byl v kauze naprosto klíčovým důkazem. Odborníci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě totiž přišli se závěrem, že ženy zemřely po zásahu elektrickým proudem. Odebrané vzorky byly vedle fotografií z pitvy zásadní, protože znalci s variantou, že zabíjel proud, přišli až několik měsíců po samotné pitvě.

"Další znalci, kteří se případem zabývali, poukazovali na chybné závěry znalců obžaloby a vyvraceli, že by se na těchto vzorcích stopy elektrického proudu nacházely," upozornil místopředseda Spolku Šalamoun Václav Peričevič.

Toho, že ke zničení vzorků dojde, se spolek dlouhodobě obával. Advokátka Petra Kramného Jana Rejžková žádala, aby Nejvyšší soud nařídil materiál uložit jinde, než v ostravském Ústavu soudního lékařství. A teď se ukázalo, že to nebyly obavy liché.

Šalamoun se sice dočkal toho, že v čele Ústavu skončil jeho ředitel Igor Dvořáček, jehož počínání obhájci dlouhodobě kritizovali, materiál to přesto neochránilo. "Bohužel v mezidobí mezi nástupem nového ředitele a odvoláním MUDr. Igora Dvořáčka byl časový úsek, ve kterém byl vydán interní pokyn a nekroptický materiál pocházející z pitvy č. 644/13 a 645/13 Moniky a Kláry Kramných, včetně záložních bločků a vlastních histologických řezů, byl skartován a nenávratně zničen," uvedl Peričevič.

Související obsah

Vzorky tak již nikdy žádný další odborný znalec nebude moci přezkoumat a posudky, které v kauze Kramný vznikly, už žádný jiný nedoplní. Ke vzorkům se ale nakonec znalci obhajoby dostali a podle nových posudků, na jejichž základě žádá Kramný o obnovu řízení, Monika a Klárka nezemřely po zásahu proudem.

"Naprosto kategoricky zastáváme názor, že pokyn ke skartaci nekroptického materiálu Moniky a Kláry Kramných odporuje naprosto všem normám a zejména z takového postupu jednoznačně čiší snaha o jasné zametání stop a ničení důkazů," zlobí se Spolek Šalamoun. Uvádí také, že ve spise není informace o tom, že by skartaci vzorků nařídila soudkyně Renata Gilová, která k tomu má být podle Šalamouna jediná oprávněná.

Související obsah

Podle spolku je tak zničen materiál, který mohl pomoci Petrovi Kramnému prokázat, že znalci obžaloby udělali chybu. Nyní už zbývají jen fotografie srdcí, které spolek ale označuje za padělek. Jako poslední důkaz proti Kramnému uvádí spolek odposlechy, ty ovšem měla policie zfalšovat, respektive Kramnému měl přepis provádějící policista vložit do úst slova, která odsouzený neřekl.

Za dvojnásobnou vraždu dostal Petr Kramný v lednu 2016 osmadvacetiletý trest. Neuspěl s odvoláním u Vrchního soudu, s dovoláním k Nejvyššímu soudu, ani se stížností k Ústavnímu soudu. Ty ale nepřihlížely k novým posudkům vyznívajícím v Kramného prospěch, protože byly vypracovány až po rozhodnutí Krajského soudu.

Petr Kramný podal žádost o obnovu řízení, více v reportáži:

Kramný je může využít až při žádosti o obnovu řízení. Dočkal se bezprecedentní podpory, když skupina poslanců žádala, aby v jeho prospěch podal Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona ministr spravedlnosti Robert Pelikán. A za to, aby byl případ otevřen, orodoval i europoslanec Tomáš Zdechovský.

Redakce TN.cz oslovila Fakultní nemocnici v Ostravě s dotazem, zda byl opravdu nekroptický materiál zničen a jakými pravidly, zejména pokud jde o lhůtu pro archivaci, se v takovémto případě řídí. Nemocnice ale zatím žádné vyjádření neposkytla. Pakliže nemocnice vyjádření zašle, bude článek doplněn.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz