Domácí

Lány se po šesti letech otevřely všem. Ale jen na dva dny!

Zámek v Lánech se dnes po šesti letech otevřel veřejnosti. Prohlídku letního sídla prezidenta a přilehlých zahrad si nenechaly ujít tisíce lidí. K vidění byla například pracovna Miloše Zemana a jeho oblíbené křeslo. Návštěvníci mají možnost si unikátní prostory prohlédnout ještě zítra.

Původní dřevěné schody, mramorové sloupy a krb, který pamatuje šlechtický rod Furstenberků. V lánském zámku na vás dýchne baroko. Jako doma se tu cítí prezidenti od roku 1921.

Související obsah

Jednu z místností využívá jako pracovnu současný prezident Mloš Zeman. "Prosté barokní křeslo, s jednoduchým plyšovým potahem, to je nejoblíbenější křeslo prezidenta Miloše Zemana," řekl pro televizi Nova Jaroslav Sojka, historik umění.

Návštěvníci si dnes také prohlédli stříbrné příbory, které zažily prvního Československého prezidenta Tomáše Garrigua Massaryka anebo modrý porcelán. Ten se stále používá při státních návštěvách.

Související obsah

Velkým lákadlem pro návštěvníky byla i modrá jídelna. V té prezident pravidelně přijímá předsedu vlády k slavnostním obědům. "Jsou tady také Thonetovy židle, je to nejstarší ohýbaný nábytek v české republice," doplnil Jaroslav Sojka.

Prostory Lánského zámku se veřejnosti otevřely po dlouhých šesti letech a toho dnes využily hlavně školy. "Všem se nám tady líbilo, i počasí nám přálo. Nejvíc se nám líbila žlutá a modrá jídelna, tam jsme byli opravdu unešení," uvedla pro televizi Nova jedna z učitelek.

Související obsah

Správa pražského hradu otevřením lánského zámku přispěla k oslavě stého výročí založení Československa. Součástí prohlídky je i téměř tři sta let starý kostel s kopií pražského jezulátka a prezidentem Zemanem oblíbené zahrady. Tráví v nich prý spoustu času na procházkách. 

Zámek a krásné zahrady si návštěvníci mohou prohlédnout ještě zítra a to od devíti do osmnácti hodin.

reg/Klára Pospíšilová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz