Jihlava

Zoo v Jihlavě má problém s vlky. Bijí se, ale nemohou bez sebe být

Problémy provází chov vzácných vlků iberských v jihlavské zoologické zahradě. Samec tam neustále útočí na samici, která má z toho krvavá poranění. Jenže oddělit tento pár ošetřovatelé nemohou a nepomáhají zatím ani další opatření.

Je pořádně zřízená. Na krku má Beret, samice vlka Iberského, krvavé rány. Samec na ni už poněkolikáté zaútočil. Vykousané má od něj části srsti. Je to takové italské soužití.

"Oni ty vlci iberští, které máme, jsou poměrně konfliktní," přiznává ředitel jihlavské zoologické zahrady Jan Vašák.

Nepomohlo ani, když je ošetřovatelé na čas zkoušeli oddělit od sebe. I tak jí samec chyběl a bylo to ještě horší. "Ona měla snahu vyskakovat a prostě šplhat po plotě nahoru," dodal ředitel Vašák.

Vlků iberských žije ve Španělsku a Portugalsku posledních 2000 kusů, a jelikož by chtěli jednou tento extrémně vzácný druh v Jihlavě rozmnožit, nechtějí je ošetřovatelé oddělit úplně. Se stejnou vlčicí přitom v jihlavské ZOO řešili jiný problém už před časem.

Související obsah

V únoru samice z výběhu utekla. Polekala se veterináře, přeskočila třímetrový plot a dlouhé hodiny, než se ji podařilo chytit, děsila obyvatele Jihlavy. Poté, co ji zoologové našli, samici uspali pomocí uspávací pušky.

Vlčí útěkářka pak dostala za milion korun okolo výběhu dvakrát vyšší plot, aby se už nic podobného nestalo. Jestli si ho užije, ukážou další týdny. Ošetřovatelé doufají, že si na sebe samec se samicí více zvyknou a zklidní se. Pokud ne - ZOO by se musela pokusit jedno ze vzácných zvířat vyměnit s jinou zahradou v Evropě. V česku totiž tento vlčí druh nikde jinde nechovají.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz