Zlínský kraj

Na Zlínsku se přemnožil kousavý hmyz. Toto o něm říkají odborníci

Obyvatele zlínské části Malenovice trápí přemnožený hmyz, který jim zaplavuje domovy. Lidé si stěžují, že si nemohou ani otevřít okno, protože z nedalekých líp jim dovnitř okamžitě pronikne nezvaná návštěva, která navíc kouše.

O situaci informoval Zlínský deník, na který se začali obracet zoufalí lidé s tím, že mají všude kolem domu a dveří červené brouky, kteří štípou a nedá se jich zbavit.

Stížnost pochází od lidí, kteří bydlí poblíž vzrostlých líp, které jsou otravným červeným hmyzem doslova obsypány. Podle jejich slov to trvá už od konce srpna.

"Cpou se mi do domu, neustále jich proudí stovky. Jsou kolem oken, takže nemůžeme vůbec větrat," postěžovala si Deníku paní Svatava ze Zlína.

Pokud jste si také všimli velkého množství ploštic, zašlete nám fotografie nebo videa na e-mailovou adresu zpravy@nova.cz nebo do zpráv na naší facebookové stránce TN.CZ.

Podle entomologa Ondřeje Konvičky se vůbec nejedná o brouky, ale o ploštice - konkrétně blánatku lipovou. "Člověku rozhodně nebezpečné nejdou a lidi se jich nemusí bát," uvedl Konvička. Podle jeho slov blánatky nejsou problémem pouze Malenovic. "Jsou takřka všude, kde jsou lípy malolisté," dodal Konvička.

Související obsah

Entomolog Dan Čagánek potvrzuje, že blánatky nejsou nebezpečné, dodává však, že jsou kousavé a snaží se dostat lidem domů, protože cítí přicházející zimu. "Jedná se o invazivní druh. Nemá u nás přirozené nepřátele," informoval Čagánek. To je důvod toho, proč jsou tyto ploštice přemnožené. Letos se jim navíc kvůli teplému počasí mimořádně daří.

Přemnoženou plošticí se zabývá i zlínský magistrát. "Co je to za brouka zjišťujeme, ale situace není dramatická, jak ukázalo na šetření na místě," uvedl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

sei, TN.cz

K tématu Zlínský kraj

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz