Michaela Šojdrová

Přijmout syrské sirotky? Jsou to potenciální teroristi, zuří poslanec

Přijmout syrské sirotky? Jsou to potenciální teroristi, zuří poslanec
Zdroj: Profimedia

Přijmout, či nepřijmout? Řeč je o padesáti syrských dětech, které ve válce přišly o rodiče a v současnosti jsou umístěné v uprchlických táborech v Řecku. Návrh europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) na jejich přijetí Českou republikou projednávali v pátek senátoři a zástupci státní správy.

Letos v dubnu navštívila Šojdrová v Řecku několik uprchlických táborů. “Jako civilizovaná země se můžeme postarat o padesát dětí, máme tu ostatně kvalitní institucionalizovanou péči o děti, naučit je česky, integrovat je,“ řekla Šojdrová již dříve pro server Hlídací pes. Děti jsou ve věku dvanáct až sedmnáct let, z více než dvou třetin se jedná o chlapce. Ty totiž začíná využívat armáda asadovského režimu a rodiče je proto posílají pryč ze Sýrie.


Proti návrhu se ovšem v rozhovoru pro deník Právo vyjádřil premiér Andrej Babiš (ANO). "Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze. A hlavně Česko je solidární, od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali dvě a půl miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili dva a půl tisíce pacientů včetně řady syrských dětí,“ řekl premiér.

Související obsah


Babiš poukázal také na vysoký věk dětí. Určení přesného stáří je navíc někdy problém. “A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?" doplnil.

Jako variantu zvažuje Šojdrová i libanonské uprchlické tábory, kde žijí mladší děti. V rozhovoru pro server lidovky.cz řekla, že se svým návrhem chce oslovit také manželky Andreje Babiše a Miloše Zemana.

Zmínila také přibližný další postup po příjezdu dětí do České republiky. “Určitě by bylo vhodné děti nejprve skupinově aklimatizovat, naučit je základně jazyk, pomoci jim zorientovat se. Pak jsou zde neziskové organizace, které se dlouhodobě starají o děti bez rodičů. Mám informace od některých z těchto organizací, že by byly ochotné si děti převzít,“ zmínila Šojdrová.

Ostře se proti možnosti přijetí dětí vyjádřil poslanec Lubomír Volný (SPD). Ten se dle svých slov nechce nechat vydírat "pseudohumanistickým řevem neomarxistů". "Jsem zcela jednoznačně proti přijetí 50 potencionálních teroristů, které k nám chce importovat proimigrační koalice ČSSD, KDU-ČSL, Pirátů a TOP09. Přijatelná je pouze finanční pomoc s jejich repatriací do jejich domovů," uvedl dnes na svém twitterovém účtu.


Předsedkyně České Suverenity Jana Volfová ve svém prohlášení upozornila, že se do České republiky mohou dostat vycvičení bojovníci Islámského státu. "Dnes, když se ukazuje, že se skutečně jedná o prakticky dospělé muže, jsme přesvědčeni, že se paní Šojdrová s velkou pomocí pana ministra zahraničí Hamáčka pokusila o podvod," řekla Volfová.

Ke kauze se dnes na svém facebookové účtu vyjádřila poslankyně Karla Šlechtová (za ANO).

Již dříve se za přijetí dětí přimluvili místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Na podporu přijetí dětí vznikla petice s názvem Češi pomáhají. Pod ní jsou podepsaní například Jan Hrušínský, David Matásek či Tomáš Halík. Za návrh se také přimlouvají Milena Grenfell-Baines a Ruth Hálová z Wintonových dětí. Nicholas Winton zachránil za druhé světové války téměř sedm set dětí z Československa, které tak unikly nacistickému teroru.

rod, TN.cz

K tématu Michaela Šojdrová

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz