Bakterie

Matka půl roku trpěla bolestmi. Z nemocnice si přinesla superbacil!

Matka dvou dětí si z nemocnice ve slovenské Nitře odnesla nebezpečný superbacil, který odolává i nejsilnějším antibiotikům. Bakterií se žena nakazila při operaci a trápila ji půl roku. Případ prošetřuje Úřad pro dohled nad zdravotní péčí.

Ženě, která si přála zůstat v anonymitě, operačně odstranili dělohu. Po zákroku ji lékaři z nemocnice v Nitře propustili domů. "Po pěti dnech začaly problémy. Rána mi hned začala hnisat. Ze stěru mi zjistili mrsu," popsala pacientka pro TV Markíza.

Doktoři nasadili Slovence pětidenní antibiotika, po měsíci jí ale rána znovu praskla a testy opět potvrdily bakterii jménem meticilin-rezistentní zlatý stafylokok, zkráceně zvaný "mrsa". Jde o nemocniční bacil, se kterým se potýkají zdravotníci na celém světě.

"Hlavním problémem je, že tato bakterie je rezistentní na velké množství antibiotik. Není to tedy způsobeno tím, že by nemocnice zanedbávaly hygienu," uvedla Miroslava Kačaniová z Katedry mikrobiologie na univerzitě v Nitře.

Ani dezinfekce a UV záření tuto bakterii nezabijí. Běžně přežívá například i na nástrojích, které chirurgové používají při operacích. "Když se dostane do organismu a antibiotika nezabírají, může způsobovat těžká onemocnění," doplnila Kačaniová.

To potvrzuje i žena, která superbacil chytila v nitranské nemocnici. "Začal strašný koloběh. Dávali mi stejné léky, opakovaný stěr, rána stále zahnisaná. Vždy se tam objevovala mrsa. Rána se mi otevřela na třech místech," prohlásila.

Související obsah

Bolesti se stupňovaly a poté, co jí lékaři předepsali "obyčejnou mast", vyhledala jiné odborníky. Nový doktor jí prý řekl, že už po druhém potvrzení bakterie měla nastoupit infuzní léčbu. "Prošla jsem si čtyři měsíce trápením, bolestmi, neustálým obcházením doktorů, břicho zahnisané," vypočítala matka dvou dětí.

Je přesvědčená o tom, že v nemocnici udělali chybu. Případ už řeší Úřad pro dohled nad zdravotní péčí. Vzhledem k tomu, že vyšetřování stále probíhá, nechtěl se k němu vyjadřovat, stejně jako nitranská nemocnice.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Bakterie

Důležité Události

Píše se na Deník.cz