Skot

Chovatelé musí vybít ještě více dobytka, než se čekalo! Není seno

Téměř polovina chovatelů dobytka, hlavně skotu, bude podle zemědělců muset snížit stavy chovaných zvířat. Důvodem tak razantního kroku je nedostatek krmiva, zejména sena, o kterém už TV Nova informovala. Na nucená jatka tak poputují desítky, možná stovky tisíc kusů hovězího dobytka.

Podle členů sdružení zemědělských společností a družstev se chovatelé budou muset zbavit desetitisíců krav, býků, jalovic a telat. Skot ale nechce nikdo kupovat, dokonce ani za hranicemi, proto se v následujících měsících jatka nezastaví. "Budeme se snažit dobytek prodávat, ale problémem je, že krávy jsou březí a na jatka nemůžou,“ vysvětloval jednatel farmy Malšovice Jiří Opat už začátkem srpna.

Zatímco před 30 lety bylo v družstvech tři a půl milionu kusů dobytka, letos bude stav kolem milionu. Meziroční úbytek způsobilo hlavně katastrofální sucho. Kvůli němu zemědělci letos sklidili o třetinu méně sena a o pětinu méně slámy než v jiných letech. Mnohým tak nezbude krmivo pro dobytek na zimu.

Balík sena, který na den vystačí dvanácti kravám, se dnes prodává i za více než pětinásobek, tedy dva tisíce korun - kvůli dovozu ze Slovenska nebo Polska, nebo naopak poptávce ze zemí západně od našich hranic. "Německo podpořilo dotacemi nákup píce na zimu pro své zemědělce. Ti přeplácejí naše pěstitele a vlastně absorbují i ty naše zásoby,“ popsala problém ředitelka Agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Související obsah

Desítky tisíc kusů skotu skončí na jatkách nejen kvůli nedostatku píce, ale také kvůli velmi špatné kvalitě sklizené silážní kukuřice.

Podívejte se na reportáž TV Nova ze začátku srpna:

hru / Zdeněk Čík, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz