Domácí

Tisíce vybitých kusů dobytka změní cenu masa, říká ekonom

Tisíce vybitých kusů dobytka změní cenu masa, říká ekonom
Zdroj: Getty Images

Vybíjení dobytka bude mít znatelný dopad na ekonomiku. Čeká nás výrazný pokles cen. Podle zemědělců bude muset polovina chovatelů dobytka snížit stavy chovaných zvířat. Důvodem je nedostatek krmiva, zejména sena, díky dlouhotrvajícímu suchu, které postihlo Českou republiku.

Celé léto trápilo Českou republiku sucho, což mělo veliký dopad na zemědělství. Problém nastal i pro chovatele dobytka, koní a dalších zvířat. Kvůli extrémnímu suchu se zvířata neměla kde pást a došlo tak ke zvýšení ceny krmiva. Například stoupla cena sena, až na dvojnásobek oproti loňskému roku, kdy za balík o váze 300 kilogramů dali chovatelé 600 korun. Chovatelé tak budou muset poslat na jatka desítky tisíc kusů dobytka.

Související obsah

Podle Zemědělského svazu České republiky snižování dobytka ale nebude tak razantní. "Sníží se stavy a urychlí se tak obměna stáda. Bude to znatelné u zvířat všeobecně," uvedl pro TN.cz Vladimír Pícha ze Zemědělského svazu.

Snižování dobytka se však výrazně projeví na ekonomice. "Na ekonomiku to bude dopad znatelný. Dojde k poklesu cen masa, poklesu produkce dojnic, sníží se počet krmiva a zvířat bude méně," doplnil Pícha.

Související obsah

Ke zdražování cen masa by dojít nemělo. Naopak ceny stále klesají, především kvůli vybíjení zvířat v Německu nebo Rakousku. "Ceny masa klesají kvůli vybíjení zvířat v Rakousku a Německu v daleko větší míře. Také byl zastaven export masa z Turecka. Ze strany zemědělství ke zdražování masa nedojde," dodal Pícha.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz