Kalkulačka

Stát vydal nové kalkulačky! Kolik vám vyjde mateřská a otcovská?

Stát vydal nové kalkulačky! Kolik vám vyjde mateřská a otcovská?
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka nemocenského pojištění, která má maminkám kompenzovat ušlý příjem po dobu mateřské dovolené. Na kolik byste si podle nové kalkulačky přišli na mateřské v roce 2019? Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo nové kalkulačky.

Na mateřskou nemá nárok každá maminka. Aby vám ji stát vyplácel, je nutné, abyste si platila nemocenské pojištění. Zaměstnané ženy se o to start nemusí, platí je za ně zaměstnavatel. Na mateřskou potom mají nárok, pokud během posledních dvou let před porodem pracovaly alespoň 270 dní.

Podnikatelky si sice nemusí nemocenské pojištění platit povinně, pokud ale plánují mít miminko a mateřská by se jim hodila, je vhodné si začít pojištění dobrovolně platit - a to nejméně 180 dní před začátkem mateřské.

Mateřskou stát ženám vyplácí 28 týdnů. Pokud se jim narodí dvě a více dětí, trvá 37 týdnů. Nastoupit na ni ženy mohou od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným porodem. Rodiče se mohou na mateřské i střídat, a to od počátku 7. týdne ode dne porodu.

Mateřská činí 70 procent z denního vyměřovacího základu, který se ještě snižuje prostřednictvím redukčních hranic, které každoročně určuje stát. Spočítejte si, kolik by vám mateřská vyšla:

Kalkulačka - mateřská 2019

Typ souboru:xls

Od letošního února mohou navíc tatínci žádat o tzv. otcovskou. Jedná se o placené týdenní volno, na které mohou tatínci nastoupit kdykoli v období šestinedělí. Nárok na ni mají tatínci, kteří si platí nemocenské pojištění. U zaměstnanců nezáleží na délce pojištění, podnikatelé si jej musí platit alespoň tři měsíce před porodem.

Stejně jako mateřská i otcovská tvoří 70 procent denního vyměřovacího základu sníženého redukčními hranicemi. Spočítejte si, kolik by vám otcovská vyšla:

Kalkulačka - otcovská 2019

Typ souboru:xls

 

mom, TN.cz

K tématu Kalkulačka

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz