Chotěboř

Dominantu Chotěboře poslal k zemi výbuch! Stačilo jen pár vteřin

Unikátní podívaná se ve středu naskytla lidem v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Odpálili tam nepoužívanou 32 metrů vysokou chladicí věž tamních strojíren.

Stačilo pár sekund a chladicí věž šla k zemi. Předcházely tomu měsíce příprav. Nic se nesmělo podcenit. Konstrukci, ve které bylo 250 metrů krychlových železobetonu s dvaadvaceticentimetrovou tloušťkou stěn, střelmistři na sedmi místech nařízli a do základů věže umístili trhavinu.


Tu s odpalovacím místem spojoval jen tenký drátek. “Je tam asi pět kilo trhaviny, semtex a perunit,“ popsal střelmistr Petr Mikula.


Nenechala si to ujít snad polovina Chotěboře. Třeba Ladislav Jelínek ve strojírnách dělal celý život. “Já jako dítě pamatuju ještě dřevěnou věž,“ zavzpomínal.


Věž odpálili přesně o půl druhé. Její zbytky dopadly přesně tam, kam měly. Nikomu se při odstřelu nic nestalo. “Dobrá rána. Je to ale takové smutné, dělal jsem tady revize,“ vzpomínal Jelínek. “Rána pěkná, ale byla to taková dominanta a teď je to pryč,“ povzdechl si další z přihlížejících.


Odborná firma zbytky věže během pár dnů rozebere. Chladicí bazén, který byl pod věží, budou po vyčištění místa strojírny dál používat jako protipožární nádrž.

David Pik, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz