Olovo

Olůvka na udici a kulky mají utrum! EU zvažuje zákaz olova

Agentura Evropské komise navrhuje zákaz používání olova v rybářském náčiní a střelivu. Proti nápadu začali ostře protestovat rybáři, myslivci i sportovní střelci. Olovo je pro ně nenahraditelné.

Původně o tomto nápadu napsal jeden rybářský časopis jako aprílový žertík, ale nikdo netušil, že vtip se za několik let stane realitou. Evropská agentura pro chemické látky spočítala, že v přírodě konči tisíce tun olova a teď chce rybářům toto náčiní zakázat.


Lovci už teď přemýšlejí, co budou používat jako náhradní zátěž místo olova a většinou se shodují, že nejlevnější budou kameny.


Kromě rybářů by zákaz olova dopadl na majitele téměř všech druhů zbraní. Běžné střelivo má sice mosazný plášť, ale uvnitř se ukrývá olověné jádro.

Související obsah


Jaroslav Pekařík je specialista na zbraně a střelivo. Bez olova se podle něj neobejdou historické a sportovní pušky a také myslivecké zbraně.


Evropská agentura tvrdí, že olovo znečišťuje životní prostředí, ale střelci ukazují kulky z napoleonských válek, které byly v zemi stovky let a zůstaly nepoškozené. “Toto je důkaz. Má to jen lehce zoxidovaný povrch, olovo se zapouzdří a dál se neuvolňuje,“ ukázal Pekařík.

Související obsah


Nápad zakázat olovo kritizují i myslivci. Náhražky jsou tvrdší a zvyšuje se riziko neúmyslného postřelení. “Vyrábí se z mědi a zinku. Nejhorší je, že se tyto náhražky odrážejí,“ vysvětlil myslivec Bohumil Straka.


Agentura předložila svoji závěrečnou zprávu Evropské komisi a ta předběžně plánuje zákaz na rok 2022.

Josef Svoboda, rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz