Střídání času

Poslední změna času: EU řekla, kdy naposledy přeřídíme hodinky

Poslední změna času: EU řekla, kdy naposledy přeřídíme hodinky
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Střídání letního a zimního času v Evropě zřejmě odzvonilo. Poté, co se občané evropských zemí jasně vyslovili proti pravidelným změnám letního a zimního času, prozradil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, kdy by Evropany mělo čekat poslední povinné přeřízení hodinek.

Svůj plán představil Juncker v rámci svého projevu o stavu Unie v Evropském parlamentu. Pokud orgány EU vše včas schválí, poslední povinná změna by Evropany měla čekat v neděli 31. března 2019.

Potom si státy budou moci vybrat, jestli chtějí trvale letní, nebo zimní čas. Pokud se rozhodnou pro zimní čas, přeřídí si jejich občané hodinky ještě jednou a to 27. října 2019.

"S oblibou říkáme, že Evropská unie se má zabývat přednostně zásadními záležitostmi a u věcí méně důležitých být zdrženlivější. Nikomu se ale nelíbí, když právní předpis EU diktuje, že se dvakrát do roka musí měnit čas. Komise dnes navrhuje změnu. Střídání letního a zimního času musí skončit. Členské státy by měly samy rozhodnout, zda se jejich občané budou řídit letním nebo zimním časem," řekl Juncker.

Návrh Evropské komise má zajistit, že budou všechny změny koordinovány mezi sousedícími zeměmi, aby se předešlo situaci, kdy by jedna země chtěla nadále čas měnit a druhá se rozhodla jej neupravovat.

Související obsah

"Navrhujeme střídání letního a zimního času ukončit již příští rok. Jde o velmi ambiciózní časový plán, díky kterému budou občané moci z této změny těžit co nejdříve. V této fázi vyzýváme členské státy a podniky, aby zahájily potřebné přípravy k zajištění koordinovaného přístupu v celé EU," dodala eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová.

Evropské státy budou muset do dubna příštího roku nahlásit, jestli se chtějí dál řídit standardním časem, nebo jestli trvale přejdou na letní čas. Ten zaváděly státy v minulém století kvůli energetickým úsporám. Ukázalo se ale, že ty jsou v dnešní době minimální. Naopak se množily stížnosti občanů.

Související obsah

V létě zorganizovala Evropská komise veřejnou konzultaci. Od občanů členských států obdržela 4,6 milionu odpovědí. A pro zrušení změn časů bylo 84 % respondentů.

Aby se ale podařilo ambiciózní časový plán ve středu nastíněný předsedou komise Junckerem naplnit, musí návrh komise schválit Evropský parlament i Rada do března příštího roku.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak změna času ovlivňí naše zdraví?
Poznejte své tělo díky biorytmům

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz