Houby

Houbaři si popletli muchomůrky! Čtyři se otrávili, skončili ve špitále

Houbařská sezóna je stále v plném proudu. Jenže to znamená i problémy. Přibývá totiž případů otrav. Třeba na Jihlavsku si za poslední dny hned čtyři lidé spletli jedlé růžovky s jedovatými muchomůrkami tygrovanými. Skončili ve vážném stavu v nemocnici.

Houbaři mají v těchto dnech žně. Kromě hříbků, bedel a dalších jedlých druhů si ale sem tam z lesů odnášejí i ty jedovaté. Jako třeba na Jihlavsku. Tam si spletli růžovky s jedovatými muchomůrkami. 

"Za poslední týden to byli čtyři lidé, kteří se otrávili muchomůrkou tygrovanou a skončili v péči našich lékařů. Po otravě houbami skončili na ARO a jednotce intenzivní péče," uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

"Když růžovku připravujete doma, tak loupete klobouček a vždycky v kloboučku a hlavně v třeni je růžový náznak," vysvětlila mykoložka Eva Charvátová. Naproti tomu muchomůrka tygrovaná je uvnitř čistě bílá. Navíc prstýnek na noze má hladký, zatímco růžovka jej má rýhovaný.

Související obsah

"Sbíráme růžovky 50 let a nikdy se nám nic takového nestalo. Říkali nám, že mezi nimi musela být ta muchomůrka tygrovaná," popsal otrávený houbař.

Pokud si nejste jistí, pomoci vám může i speciální aplikace na chytrých telefonech, která rozpozná jednotlivé druhy hub. Podle mykologů by měli lidé sbírat jen ty druhy hub, které s určitostí poznají.

mom/David Pik, TN.cz

K tématu Houby

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz