Život v Evropě

Nová pravidla pro YouTube a další: 30 % videí má být evropských

Nová pravidla pro YouTube a další: 30 % videí má být evropských
Zdroj: Profimedia

Evropský parlament na svém úterním zasedání schválil novelu směrnice o audiovizuálních mediálních službách. Ta se dotkne především gigantů, jako Amazon, Netflix, Youtube či Facebook. Až 30 % nabízených videí má totiž být vyrobeno v Evropě. Směrnice navíc omezuje reklamu a zavádí přísnější pravidla pro mazání nenávistných videí.

Podle směrnice budou poskytovatelé audiovizuálních služeb odpovědní za přijetí opatření proti obsahu, který podněcuje násilí, nenávist a terorismus. Na videa, která něco takového podněcují, mají platformy rychle reagovat. Musí vytvořit mechanismus, jehož prostřednictvím budou diváci závadná videa nahlašovat.

Součástí směrnice jsou také kvóty. Ty stanovují, že v nabídce platforem musí 30 % videí tvořit evropská tvorba. Poslanci si tak kladou za cíl podpořit kulturní rozmanitost.

Po platformách také chtějí, aby přímo přispěli k vytváření audiovizuální produkce a to buďto investicemi do obsahu, kdy si objednají nějaký film či seriál, nebo příspěvky do vnitrostátních fondů.

Podle mediálního analytika Paola Pescatoreho se platformy přizpůsobí. "Vzhledem k fragmentaci evropského trhu, je tu poptávka," řekl Pescatore pro agenturu Bloomberg. Platformy si podle něj všimli při globální expanzi, že potřebují dobře vyváženou nabídku celosvětových hitů a produktů pro konkrétní komunity.

Netflix podle agentury Bloomberg na evropskou tvorbu vydá už miliardu dolarů. Nabídku rozšiřují i další globální poskytovatelé.

Související obsah

Novela směrnice mění také některá pravidla pro televizní reklamu. Ta by měla v čase od 6 do 18 hodin tvořit maximálně 20 % vysílacího času. Stejnou porci reklamy, tedy 20 % vysílání, mohou televize nasadit také v hlavním vysílacím čase od 18 hodin do půlnoci.

Pro směrnici hlasovalo 452 poslanců, 132 bylo proti a 65 se zdrželo. Aby směrnice vstoupila v platnost, potřebuje ještě souhlas zástupců států, tedy Rady EU. Státy pak budou mít 21 měsíců na implementování pravidel do své legislativy.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz