Jen málokdo nezná Gandalfa - šedého čaroděje z fantasy trilogie Pán prstenů. Slavnou postavu ve špičatém klobouku sice stvořilo pero britského autora, je nám ale blíž, než jsme si mysleli. J. R. R. Tolkien se prý při vymýšlení Gandalfa inspiroval Krakonošem!
Češi znají postavu Krakonoše zejména díky Krkonošským pohádkám, které vychovaly už dvě generace dětí. Bájná postava patrona krkonošských lesů se ale objevuje v české mytologii už mnohem dříve. A nejen české - Němci Krakonoše znají jako Rübezahl, v Polsku mu zase říkají Liczyrzep.
Ať už se ochránci Krkonoš říká jakkoliv, ve všech příbězích se vyskytuje jako starý muž s hustým dlouhým plnovousem a velkým kloboukem. A právě Krakonoš se stal předobrazem čaroděje Gandalfa. S tvrzením přišel polský autor Łukasz Kozak.
"Krakonoš se stal v 19. století součástí komerční kultury kvůli rozvoji lázeňské turistiky," napsal Kozak. Pojmenovávaly se po něm penziony a hotely v horách, v obchodech si lidé mohli koupit pohlednice a další suvenýry s tématikou Krakonoše. A právě jednu takovou pohlednici si koupil i J. R. R. Tolkien, autor knihy Hobit a trilogie Pán prstenů.
Na pohlednici byl obrázek od německého malíře Josefa Madlenera, na kterém byl horský duch s bílým vousem, který sedí v lese na kameni a na hlavě má klobouk. Na ten pohled si britský autor napsal "Gandalfův původ." Není tedy divu, že mocný čaroděj dokázal zachránit celou Středozem, když čerpal sílu z našich krásných hor!
Obraz na pohlednici, který se Tolkienovi stal inspirací pro postavu Gandalfa:
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz