Domácí

Mamba je rychlý zabiják. Odborník radí, jak chovat tohoto hada

Policisté pátrání po mambě nepodceňují. Mamba zelená je totiž podle odborníků chovatelsky mimořádně zajímavá. Fascinuje prý tím, že je oproti ostatním hadům inteligentnější. Patří i mezi nejrychlejší hady planety a její útok domorodci v Africe přirovnávají k letícímu smrtícímu šípu.

Mamba je pro chovatele hadů ztělesněním dokonalého organizmu. Patří jí mnoho nej. Tím jedním je způsob útoku, který přichází z výšky. "Ony se narovnají a jako šíp vyletí, sjedou z těch větví a uštknout kořist, která je bleskurychle mrtvá. To ani nezaznamenáte okem," uvedl herpetolog - odborník na plazy - Jan Suchánek. A při plazení jí byla změřena rychlost 20 km v hodině. To žádný jiný had prý nedokáže.

V přírodě je na vrcholu potravního řetězce - nemá nepřátele. Pan Suchánek mamby zelené choval deset let. "Jsou hodně inteligentní, schopný rozpoznat i svého chovatele. Dokonce si pamatují, jak je chovatel chytil. Ten je tak nucený volit vždy jinou taktiku," řekl Suchánek. Dnes se ale věnuje jiným jedovatým hadům z Afriky.

Při chovu jedovatých hadů je nutná naprostá obezřetnost. Používají se neprokousnutelné rukavice, háčky nebo kleště. Mamby se dokonce chovají zcela bezkontaktně. "My jsme s těmi mambami v 99 % případů vždycky manipulovali bezkontaktně. Používají se oddělovatelný terária. S tím hadem roky nemusíte manipulovat," informoval Suchánek.

Související obsah

A co se mamby na útěku týče - to, že by venku přežila, je podle Suchánka nepravděpodobné. "Ta šance je nulová. To jsou zvířata ze subsaharské Afriky," uvedl. Den by venku přežít mohla, ale byla by paralyzovaná a nedokázala by se pohybovat.
 

Ivan Berka, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz