Mamba

Záběry odchytu mamby: Chytali ji holýma rukama, pak přišel expert

Policie zveřejnila dramatické video z odchytu mamby zelené v pražských Hlubočepích. Na záběrech je vidět, že mambu se nejprve snaží chytit muž holýma rukama s koštětem v ruce. Pak na místo přijde herpetolog Tomáš Bublík a mambu okamžitě ve speciálních rukavicích odchytí.

Muž bez rukavic, který se mambu snažil chytit jen s pomocí koštěte je podle vyjádření ředitele pražské Zoo Miroslava Bobka Jan Masopust z pražské Zoo. V minulosti pracoval jako odchytová služba a na místo ho podle jeho vyjádření pro TV Nova přivezli policisté. "Sláva! Mamba nalezena! A chycena! Ze stromu ji sundal náš dlouholetý zaměstnanec pan Masopust,“ napsal na Facebook Bobek.

"Had mi nepřišel extrémně vyhublý, podle mě byl v pořádku. Seděl na stromě asi ve výšce dvou metrů, dvou a půl metru. Mezi stromem a keřem byla malá zídka. Ze stromu jsem hada podebral tím smetákem, který jsem si vypůjčil od majitele chatky. Na smetáku jsem hada přendal přes ten plot a on se zapletl do té bezinky. Tak jsem mambu chytil za ocas, podebral znovu, abych jí vypletl a dostal na volný prostor. Ona sjela dolu, já jsem ocas pustil. Mezi ní a mnou byla hromada křoví a starých klacků, do kterého se snažila schovat. Já se ji snažil vyhnat, aby se dostala do volného prostoru. Smetákem jsem ji lehce přimáčkl a snažil jsem se jí chytit za hlavičku, což se nepodařilo, protože tlak (smetáku) byl malý. Vycouvala zpod smetáku a mezitím přišel ten pán, (Tomáš Bublík - pozn. red.) zařval, co se tam oháním se smetákem, chytil jí, dal jí do krabice a odešel pryč. To je všechno," popsal odchyt Jan Masopust.


Jenže právě způsob pokusu o odchyt hada pana Masopusta se vůbec nelíbil herpetologovi Tomáši Bublíkovi. Ten mambu nakonec zajistil a na videu je vidět, jak Janu Masopustovi s koštětem a holýma rukama říká "Co to děláte s tím koštětem? To je přece kravina.“ Následně mambu ve speciálních rukavicích chytá a dává do krabice.

Proč neměl Jan Masopust, kterého na místo přivezla policie, potřebné vybavení? "No to nemám. I když na tom s policií a odchytovou službou spolupracuji už někdy od 90. let, tak já jsem byl nachystaný, že večer odjedu do jižních Čech. Do toho volala poilcie, že během chvilky pro mě přijedou, tak já neměl ani čas nikde žádný odborný pomůcky shánět," vysvětlil TV Nova Jan Masopust. "Nasedl jsem k policistům, zapli houkačku a jeli jsme na Barrandov chytit mambu," dodává Masopust.

Ředitel pražské Zoo Bobek postup svého zaměstnance (pana Masopusta s koštětem) hájil minimálně do doby, než bylo video zveřejněno. "Těším se, až Policie ČR zveřejní video, které zachycuje dnešní odchyt mamby. Náš pan Masopust byl přizván velice narychlo a podle toho, co jsem se doposud dozvěděl, situaci velice dobře vyřešil. Jestliže se ho dnes pan Bublík (který ještě včera tvrdil, že mamba je na 90 % mrtvá), pokouší očerňovat, je to od něj přinejmenším hloupé. Nu, uvidíme na videu...,“ napsal Bobek.

Později se také Tomáš Bublík o celé situaci rozepsal více. A nebral si servítky. "Mamba byla před mým příjezdem na tom křovíčku. Podle paní, která ji našla, ležela mamba na větvi a nehýbala se, nedělala rychlé pohyby. Paní s manželem ji jen sledovala a čekala na příjezd policie, což je to nejlepší, co mohla udělat. Odborník s koštětem ji tím smetákem shodil z větve ve výšce ramen, čímž jí logicky vystresoval a mamba se dala na útěk. Až v tu chvíli jsem dorazil na místo,“ píše Bublík a vyzývá, aby si lidé pustili video a podívali se sami.

Podívejte se na video z odchytu mamby:

Smrtelně jedovatá mamba zelená zmizela začátkem týdne z domu v pražských Hlubočepích. Před útěkem měla pokousat ženu. Ta je v současné době stále v nemocnici v umělém spánku. Mambu našli včera večer na jiné zahradě, asi 200 metrů od místa, odkud utekla. Na mapu, jakou vzdálenost mamba překonala, se podívejte zde.

Podívejte se v galerii na fotky z odchytu mamby zelené: 

hru, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz