Zajímavosti

Je vaše dítě závislé na mobilu? Zkuste 10 tipů, jak ho to odnaučit

Je vaše dítě závislé na mobilu? Zkuste 10 tipů, jak ho to odnaučit
Zdroj: Getty Images

Je vaše dítě závislé na mobilu nebo jiných technologiích a nevíte, jak ho to odnaučit? Můžete vyzkoušet několik způsobů, které vám pomohou, aby se vaše dítě spíše věnovalo učení, chodilo ven a trávilo s vámi více času. Důležité je například stanovit čas, po který může dítě být na mobilu, nebo vymyslet společnou aktivitu.

V dnešní moderní době si každé dítě přeje mobilní telefon či tablet většinou už na prvním stupni základních škol. Důvodem je především snaha zapadnout do kolektivu dětí, které například vlastní mobilní telefon a posmívají se těm, které je nemají. Na rodičích pak stojí rozhodnutí, zda technologie dítěti pořídit už v šesti letech, nebo až později.

Hlavním problémem je, že se děti stávají na technologiích rychle závislé a je těžké je to odnaučit. Podle odbornice na interakci mezi lidmi a technologiemi Tanyi Goodinové existuje 10 účinných způsobů, které vám s tímto problémem pomohou, uvedl britský deník Dailymail.

Související obsah

Jako první bod je důležité, aby rodiče začali nejprve u sebe a uvědomili si, kolik času na mobilu či tabletu tráví oni. Pokud jsou na mobilu stejně dlouho, jako jejich děti, musí nejprve tento zvyk omezit u sebe, než začnou své děti odnaučovat této závislosti.

Dále je potřeba stanovit místo a čas, kde se technologie nebudou používat. Například při společné snídani nebo před spaním, aby dítě mělo klid na usínání. Za třetí je nutné si také dopředu připravit, jaké budou následky, pokud dítě vaše pravidla poruší. Následky musejí být přiměřené a důsledné.

Vhodné je si také sednout si s dětmi a vysvětlit jim, jak technologie na nás působí. Různé hry, nabízené odměny, informace nebo další věci lákají k tomu, abychom se například stále vraceli k mobilům a pokračovali tam, kde jsme skončili.

Za páté je ideální vytvořit nějaký košík nebo krabici, do které se dají mobily nebo tablety všech členů rodiny a po určitou dobu se nebudou používat. Goodinová také radí, aby rodiče vyzývali i své návštěvy při jejich příchodu k odložení mobilů do krabice a užít si tak zábavu bez technologií.

Související obsah

Dalším způsobem je stanovit pravidlo čerstvého vzduchu. Pokud vaše dítě bude hodinu na mobilu, půjde pak třeba na 15 minut ven. Výhodou je, když mohou děti například na zahradu, kde jim můžete připravit nějakou zábavnou hru nebo sportovní aktivitu.

Většina rodin tráví čas tím, že sedí v obýváku a každý je na svém vlastním zařízení. Dítě se dívá do mobilu, tatínek na notebook a maminka na televizi. Vhodné je stanovit jednu věc, na kterou se budete dívat společně. Můžete třeba vybrat televizi a pustit si film.

Dalším bodem je dítěti ukázat, jaké to je být bez technologie. Dítě tak zažije nudu a může si vymyslet náhradní aktivitu samo a použít svou fantazii. S vymýšlením náhradní aktivity jim však můžete pomoci i vy. Zorganizovat můžete například návštěvu akvaparku, zajít na sport nebo společně upéct třeba dort.

Související obsah

Předposledním bodem je zůstat v klidu a nezačít na své dítě křičet. Pokud nejste s něčím spokojeni, zhluboka se nadechněte a klidným tónem dítěti vysvětlete, co provedlo a co je nutné, aby udělalo jinak.

Desátým bodem je potřeba více mezi sebou komunikovat a povídat si se svými dětmi. Pokud vedete společný rozhovor, měly by všechny přístroje zůstat vypnuté nebo mimo dosah, aby váš čas, který trávíte společně, nebyl ničím vyrušen.

ČTĚTE TAKÉ:

ODBORNÍCI VARUJÍ: Neměj mobil u postele, jinak ti hrozí velké problémy
Jak si mobilem nekazit oči? Nainstalujte si novou aplikaci, která je zachrání

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz