Domácí

"Měla jsem jít s dětmi pod most?" Matka z garáže v Ústí promluvila

Matka, která dlouhé měsíce bydlela v garáži s dětmi a bezdomovcem, tam žije dál. Postup úředníků, kteří ženě děti odebrali, hodlá prověřit i veřejná ombudsmanka Anna Šabatová. Podle úředníků je ale odebrání jen dočasné. Až si žena najde adekvátní bydlení, děti se k ní vrátí.

Na otázku, zda měla žena byt, odpověděla: "Jedna plus jedna. Platila jsem pravidelně všechno, ale zvyšoval elektriku." Majitel bytu je měl dle jejích slov vyhodit.

To má být důvod, proč žena skončila se svými dvěma malými dětmi v garáži vedle bezdomovce Jindry a navíc ještě ve společnosti další ženy s půlročním miminkem. Bydleli v otřesných podmínkách ve vyloučené lokalitě.

"Nebýt tady pána Jindry, tak řeknu pravdu, budu spát pod mostem? Kam jsem měla jít? Do garáže, nebýt tady pána, tak já nevím, já skočím po auto," zveřejnila matka. Přesto žena odmítala pomoc úřadů. Raději s dětmi přežívala v garáži bez vody a elektřiny. Hygienu obstaral malý lavor, na toaletu chodila s dětmi ven.

Děti to prý nesly dobře. "Děti chodily do školy, dělaly úkoly. Sladkosti měly, jogurty, všechno," reagovala matka a na otázku, kde brala peníze, odpověděla: "Brigádu, chodila jsem pomáhat, sekat, kytky zalejvat."

Související obsah

Její slova částečně potvrzují úředníci. Podle nich žena před čtyřmi měsíci zmizela neznámo kam. Tvrdí ale, že s placením nájmu měla opakované problémy.

"V minulosti už tato rodina byla řešena, bohužel rodina se vyhýbala kontaktu se sociálními pracovníky a z původního bydliště najednou zmizela," sdělila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Poté, co ženu s dětmi objevili v garáži strážníci, úředníci tříletou holčičku a devítiletého chlapce dočasně odebrali a jsou v péči Klokánku. Takový postup se nelíbí ombudsmance.

"Ombudsmanka prověří postup orgánu sociálně-právní ochrany dětí nejen v souvislosti s odebráním dětí, ale bude zjišťovat i to, zda o rodině věděl, případně jak s rodinou pracoval," stojí v tiskové zprávě.

Matka dětí zatím v garáži zůstává s bezdomovcem Jindrou a hledá si bydlení, druhá žena se s miminkem odstěhovala k babičce.
 

Martin Kočárek / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz