Garáž

Nové informace o rodině z garáže v Ústí: S dětmi tam žily dvě matky!

V garáži v ústecké čtvrti Skřivánek podle informací TV Nova žily s dětmi dvě matky. Jedna z nich měla šestiměsíční miminko, další tříleté a devítileté dítě. Úředníci sociálky pracují na tom, aby obě rodiny mohly žít pospolu.

S bezdomovcem Jindrou měla ve špinavé garáži původně žít jen jedna matka se třemi dětmi. Podle informací TV Nova ale byly ženy dvě - jedna byla matkou šestiměsíčního dítěte, druhá zbývajících dvou. V otřesných podmínkách žily několik měsíců.

Šestiměsíční kojenec byl podle policie ve špatném zdravotním stavu, s matkou ho proto převezli do nemocnice. Po ošetření byli propuštěni, podle informací TV Nova se jich ujala babička, u které teď oba bydlí. Šlo o rodinu z Teplic.

Situaci druhé ženy v současnosti řeší Orgán sociálně-právní ochrany dětí v Ústí nad Labem. Matka podle informací TV Nova pobírala příspěvky včetně sociálních dávek na bydlení, za byt ale neplatila, proto skončila na ulici. Děti navíc měly být zanedbané, ale do školy chodily. Matka prý na péči o ně vydělávala díky menším brigádám.

O případ už se začala zajímat ombudsmanka Anna Šabatová, která ale zřejmě neměla úplné informace. "Ombudsmanka se rozhodla zahájit šetření z vlastní iniciativy a zabývat se postupem orgánu sociálně-právní ochrany dětí v Ústí nad Labem, který zřejmě z bytových důvodů odebral matce dvě děti," uvedla. Podle úředníků odmítala žena s úřady spolupracovat.

Související obsah

Odebírání dětí z bytových či majetkových důvodů je přitom nepřípustné. Jednalo by se podle Evropského soudu pro lidská práva o porušení práva na respektování rodinného života. Ženě ale podle informací TV Nova stát poskytoval příspěvky, ona jich ale zneužívala.

Úředníci sociálky se teď snaží vyřešit její bytovou situaci a najít dostupné bydlení. Až se tak stane, mohou být dívka a chlapec ve věku tří a devíti let vráceni matce. V současnosti zůstávají v péči Fondu ohrožených dětí Klokánek.

Na hluk a plačící dítě v garáži upozornil jeden z místních obyvatel policii. "Večer tam brečí v nějaký garáži miminko. Někdo mi říkal, že tam snad bydlí rodina s dětma," hlásila žena na tísňové lince. Na základě telefonátu pak sociální pracovníci zjistili, že jde o rodinu, kterou už dlouho nemohou dostihnout.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz