Zahraničí

Summit V4 v Tatrách, prezidenti řešili nejen budoucnost EU

Prezidenti Česka, Slovenska, Maďarska a Polska se v rámci summitu Visegradské čtyřky setkali ve slovenských Tatrách. Během dvoudenní schůzky se bavili třeba o budoucnosti Evropské unie i sociální a ekonomické politice. A stihli se i pobavit, lídři se totiž proletěli v americkém vrtulníku a zavzpomínali na staré časy.

"Všichni prezidenti si zavzpomínali, jak tu byli. Prezident Duda vzpomínal na to, jak tu lyžoval v 87., Áder vzpomínal, jak tu byl v Tatrách a s panem prezidentem Zemanem jsme v tomto hotelu byli před pár lety naposledy," uvedl slovenský prezident Andrej Kiska.

Výlet ve vojenském vrtulníku Black Hawk nad Vysokými Tatrami i návštěva skanzenu, to byla jen část nabitého programu prezidentů, kteří se sešli na Štrbském Plese. Od svých hostitelů dostali český, maďarský i polský prezident speciální dary, třeba sekeru, alkohol nebo čokoládu. Nakonec povečeřeli v hotelu.

Řešila se i politika. Prezidenti se třeba shodli na podpoře myšlenky Evropské unie. "Všechny úspěchy, které máme v mnohém, za to vděčíme právě tomu, že jsme součástí obrovské rodiny, jednoho obrovského a úžasného projektu," doplnil Kiska.

Prezidenti se ale rozešli v přístupu k Rusku. Zatímco slovenský prezident Kiska i polský prezident Duda sankce EU proti Rusku kvůli anexi Krymského poloostrova obhajují, Zeman i maďarský prezident Áder tento postup nechali bez komentáře.

Prezident Zeman v závěru své protějšky pozval do Prahy na další setkání Visegrádské čtyřky, které se uskuteční příští rok.
 

Darja Stomatová / klma, tn.cz / TV Nova

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz