Zahraničí

Roboti za vás brzy uklidí nebo uvaří. Chtěli byste je?

Roboti jako z vědecko-fantastických filmů se představili na veletrhu v japonském Tokiu. Asi nejvíc zaujali pomocníci v domácnosti. Uklidí, uvaří a ještě přenesou těžké věci a to všechno bez přítomnosti člověka. Svátek umělé inteligence si nenechaly ujít desítky předních světových vývojářských firem.

Uvaří vám tradiční japonské knedlíčky - uklidí vaši domácnost - pobaví vás tanečním vystoupením. Roboti jsou stroje budoucnosti a světoví vývojáři to moc dobře ví. Po měsících tvrdé dřiny předvedli na technologickém veletrhu v japonském Tokiu ty nejžhavější novinky ze světa umělé inteligence.

"Jde o autonomního úklidového robota, který je schopen dát do pořádku tento pokoj. Není nutné, aby na něj dohlížel člověk - předměty kolem sebe rozpoznává na základě kamer zabudovaných v obličeji," popsal inženýr Jun Hatori.

 

Související obsah

Hlasem a gesty ovládaný uklízeč ale není jediným výtvorem umělé inteligence, který by neměl uniknout vaší pozornosti. Zajímavostí je i model s názvem HRP-5P, který za vás zastane namáhavou fyzickou práci. Těžké předměty bez problému přenese z místa na místo, a to i za prakticky nulové viditelnosti. Využití najde například při konstrukci letadel nebo lodí.

Velkým konkurentem mu ovšem je robot jménem MMSE Battroid. Jeho úkony ovládá člověk pohybem vlastního těla a pomocí speciální náhlavní soupravy. Hitem je ale i robotí oblek, který vykouzlí svaly i tomu, komu nenarostly. Umožňuje zvednout předměty vážící desítky kilogramů.

Letošního ročníku technologického festivalu se účastní přes 90 světových vývojářů.

reg/Petra Matýsková, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz