Volby

K volbám za každou cenu! I přes útoky stojí voliči k urnám fronty

K volbám za každou cenu! I přes útoky stojí voliči k urnám fronty
Zdroj: Profimedia

Nejméně 15 lidí přišlo o život a mnoho dalších bylo zraněno, když se dnes odpoledne na severu afghánské metropole Kábul odpálil sebevražedný atentátník. S odvoláním na afghánský bezpečnostní zdroj to napsala agentura Reuters.

V Afghánistánu začaly v sobotu několikrát odložené parlamentní volby. Radikální hnutí Tálibán opakovaně vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo, že se bude snažit o útoky na volební místnosti.


Útočník se podle bezpečnostního zdroje odpálil ve volební místnosti v Kábulu a zabil přitom pět policistů a deset civilistů. Zraněno bylo více než 25 lidí. K útoku, který je zatím během dnešních voleb nejzávažnější, se dosud nikdo nepřihlásil.


Odpolední útok nebyl prvním bezpečnostním incidentem. Podle agentury Reuters jich afghánské úřady dnes zaznamenaly asi 30. Při většině z nich byly použity improvizované výbušniny a rakety.


V severoafghánském městě Kunduz bylo zraněno 53 lidí a tři lidé přišli při různých incidentech o život. Na východě v provincii Nangarhár bylo při výbuchu zraněno sedm lidí a na západě v provincii Ghór si exploze vyžádala životy nejméně 11 policistů.


Při asi 15 dřívějších incidentech u volebních místností v Kábulu přišli o život nejméně tři lidé a dalších 30 jich bylo zraněno, oznámilo afghánské ministerstvo zdravotnictví.


Novinář AFP viděl voliče prchat poté, co exploze zasáhla volební místnost na severu metropole. Další svědci uvedli, že bomba vybuchla v jiné části města v mešitě, která byla využívaná jako volební místnost.


Afghánský prezident Ašraf Ghaní chtěl voličům jít příkladem a šel volit do školy v Kábulu brzy ráno poté, co se otevřely volební místnosti. Zároveň přitom Afghánce vyzval, aby šli k volbám.


Uposlechlo ho mnoho spoluobčanů, kteří u volebních místností po celé zemi tvořili dlouhé fronty. Na mnoha místech byli ale lidé nuceni čekat kvůli organizačním problémům. Několik volebních místností nemohlo být otevřeno kvůli nedostatku pozorovatelů, jinam včas nedorazily volební materiály a na řadě míst nefungovaly přístroje ověřující totožnost hlasujících podle biometrických údajů.


Vzápětí volební komise oznámila, že v některých volebních okrscích bude hlasování prodlouženo do večera a někde do neděle. Podle plánu měly být volební místnosti uzavřeny v 16:00 místního času (13:30 SELČ), v kolika z nich se tak opravdu stalo, nicméně není jasné.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby

Důležité Události

Píše se na Deník.cz